Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Opolska strategia rozwoju na miarę potrzeb ludzi młodych

Archiwum
Województwo opolskie musi się zmierzyć z problemem depopulacji
Województwo opolskie musi się zmierzyć z problemem depopulacji Archiwum
Województwo opolskie musi się zmierzyć z problemem depopulacji, czyli wyludnianiem regionu.

W regionie od kilku już lat realizowany jest program Specjalnej Strefy Demograficznej "Opolskie dla rodziny", którego realizacja ma przeciwdziałać niekorzystnym tendencjom demograficznym.

Opolszczyznę charakteryzuje najwyższy w Polsce spadek liczby ludności. Najniższa na Opolszczyźnie jest też liczba urodzeń.

Aby zahamować te niekorzystne trendy, konieczne jest wsparcie m.in. młodych mieszkańców regionu - ale też przyjezdnych wybierających opolskie szkoły wyższe - i zachęcenie ich do pozostawania w Opolskiem.

Dotychczas wielu młodych opolan chętnie emigrowało za pracą za granicę, co jest efektem tradycji i bliskich kontaktów tego regionu z Niemcami.

W ostatnich latach pojawiła się też młoda emigracja, m.in. do Holandii, Anglii i Norwegii oraz ościennych województw, kuszących opolan wyższymi wynagrodzeniami. Depopulacja została wskazana przez władze Opolszczyzny jako tzw. Obszar Strategicznej Interwencji (OSI), którym objęto cały region i zaplanowano w jego ramach specjalne działania. Zostało to wpisane do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Pomysłów na skuszenie młodych do pozostania w regionie jest wiele: przez wspieranie tworzenia dla nich nowych miejsc pracy i samozatrudnienia, zapewnienie opieki nad dziećmi w wieku żłobkowo-przedszkolnym, wysokiej jakości opieki zdrowotnej dla dzieci oraz rozwiniętej oferty edukacyjnej, m.in. w zakresie szkolnictwa zawodowego. Wspierana będzie także opieka okołoporodowa nad matką i dzieckiem oraz godzenie życia prywatnego z zawodowym, a także elastyczne formy pracy.

Młodzi będą mogli pośrednio i bezpośrednio korzystać ze wsparcia unijnego z trzech tzw. osi priorytetowych w programie regionalnym: VII - Konkurencyjny rynek pracy, VIII - Integracja społeczna, IX - Wysoka jakość edukacji.

W sumie w ramach programu regionalnego na te działania ma zostać przeznaczone ponad 228 z 945 mln euro.

Pieniędzmi wydzielonymi na wskazane trzy priorytety dysponować będą urząd marszałkowski i wojewódzki urząd pracy, a za ich pośrednictwem realizować je będą m.in. powiatowe urzędy pracy i instytucje, które będą udzielały pożyczek i poręczeń.

Część pieniędzy trafi do instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi, działających w obszarze ochrony zdrowia, pomocy i integracji społecznej, a więc bezpośrednio skorzystają z nich młodzi opolanie, np. jako rodzice dzieci, które będą miały zapewnioną opiekę czy bezpłatne dodatkowe szczepienia i badania profilaktyczne.

Przewiduje się także projekty wspierające osoby bez pracy, migrantów powracających z zagranicy i imigrantów, osoby wychowujące dzieci do szóstego roku życia, powracające do pracy po urlopach rodzicielskich i wychowawczych.

Środki przeznaczone na poprawę sytuacji na rynku pracy zostaną rozdysponowane m.in. na pożyczki i dotacje na zakładanie działalności gospodarczej, utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi i stworzenie możliwości pracy opiekunkom, które zostały zatrudnione w ramach wcześniejszych projektów unijnych realizowanych w regionie do 2014 r.

Ponad 163 mln zł jest w puli na projekty konkursowe zaplanowane w tym roku w ramach priorytetu "Integracja społeczna", a wśród nich zapewniające kompleksową opiekę nad matką i dzieckiem (szczepienia), diagnostykę i leczenie chorób rozwojowych niemowląt i dzieci, wczesne wykrywanie wad rozwojowych i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych.

Na podniesienie jakości edukacji w ramach osi IX ma być przeznaczone na konkursy w tym roku blisko 46 mln zł, a pieniądze te trafią na wsparcie kształcenia ogólnego, wsparcie edukacji przedszkolnej i kształcenia zawodowego.

"Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna"

Kontakt

Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Główny Punkt Informacyjny: Opole - tel.: 77 440 47 20, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska