Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Opolskie. Innowacje, badania i rozwój

sxc.hu
W latach 2014-2020  gospodarkę zasili ponad 200 mln euro, z czego 162 mln rozdysponuje OCRG.
W latach 2014-2020 gospodarkę zasili ponad 200 mln euro, z czego 162 mln rozdysponuje OCRG. sxc.hu
Unijną pulą na rozwój przedsiębiorczości z nowego rozdania na lata 2014-2020 dysponują na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W sumie w tym okresie gospodarkę regionu zasili ponad 200 mln euro.

200 mln euro

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Opolskie. Innowacje, badania i rozwój

Priorytetem w nowym rozdaniu jest: od pomysłu do rynku przez bezzwrotne dotacje oraz instrumenty finansowe. Działania tego typu będą wspierane w ramach pierwszej osi RPO: Innowacje w gospodarce. - Na stworzenie jednostek badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w zakresie budowy, zakupu sprzętu i prowadzenia badań naukowych będziemy udzielać dotacji - wyjaśnia Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Programów Operacyjnych w urzędzie marszałkowskim. - Natomiast na sam zakup maszyn do prowadzenia badań naukowych będzie można uzyskać pożyczkę, podobnie jak na zakup linii technologicznej do produkcji.

Program regionalny ma wzmocnić tzw. inteligentne specjalizacje, czyli branże, które są siłą napędową rozwoju regionu. Dlatego też w ramach pierwszej osi programu będą wspierane wyłącznie te projekty, które dotyczą specjalizacji inteligentnych zdefiniowanych dla województwa opolskiego.

Zarówno dotacje, jak i pożyczki to formy wsparcia dobrze znane opolskim przedsiębiorcom. W poprzednim rozdaniu unijnym na pożyczki i poręczenia wydzielono 25 mln euro, w obecnym mają to być już 64 mln euro. Natomiast wysokość dotacji dla opolskich firm w latach 2007- 2013 przekroczyła 107 mln euro.

Rozwój przedsiębiorczości w regionie dofinansowany będzie również w ramach osi priorytetowej drugiej: Konkurencyjna gospodarka.

Wsparcie nowych produktów

Wspierane będą nowe produkty i usługi w małych i średnich przedsiębiorstwach, przygotowanie terenów inwestycyjnych na rzecz gospodarki oraz wzmocnienie otoczenia biznesu, a także współpraca gospodarcza i promocja.

W ramach tej osi również przewidziano wsparcie w formie dotacji, pożyczki lub poręczenia w zależności od obszaru, którego dotyczy projekt. W ramach trzeciej osi priorytetowej - Gospodarka niskoemisyjna - małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły sięgać po pomoc unijną m.in. na infrastrukturę produkującą energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych oraz projekty zwiększające efektywność energetyczną przedsiębiorstw.

Realizowane projekty będą musiały wykazać pozytywny wpływ na środowisko. Wsparcie tego obszaru w formie dotacji będzie możliwe tylko w podregionie nyskim, na terenie całego województwa udzielane będą natomiast pożyczki.

Część pieniędzy z regionalnego programu ma też służyć wzmocnieniu rynku pracy przez projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy będą mogły pozyskać pieniądze na programy zdrowotne dla swoich pracowników oraz podnoszenie ich kwalifikacji.

Dofinansowanie dla firm będzie można uzyskać również na inwestycje w infrastrukturę i usługi opiekuńcze nad osobami zależnymi. W ramach programu regionalnego wsparcie będą mogły uzyskać nie tylko już istniejące przedsiębiorstwa. Przewidziano także środki na zakładanie działalności gospodarczej. Działania w tym zakresie będzie realizować wojewódzki urząd pracy.

Pierwsze wybory w tym roku

W czwartym kwartale planuje się konkurs na przedsięwzięcia polegające na budowie, rozbudowie i zakupie wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego w celu rozwoju działalności innowacyjnej przedsiębiorstw, finansowanie procesu powstawania innowacji lub jego wybranych elementów, czyli badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych, linii pilotażowych, działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych i pierwszej produkcji. Na ten cel zaplanowano kwotę 30 mln zł.

W tym roku zaplanowano także nabory dla projektów, których celem będzie wzmocnienie otoczenia biznesu (6 mln zł) i współpraca gospodarcza i promocja (17,4 mln zł), a także zakładanie działalności gospodarczej (33,5 mln zł).

Kontakt

Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Główny Punkt Informacyjny: Opole - tel.: (77) 440 47 20, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska