Funkie czyli hosty. Ozdabiają ogród aż do jesieni

PLANT PUBLICITY HOLLAND
Funkia “Blue Cadet” o delikatnych, liliowych kwiatach.
Funkia “Blue Cadet” o delikatnych, liliowych kwiatach. PLANT PUBLICITY HOLLAND
Funkie zdobywają szturmem nasze ogrody. Na rynku pojawia się coraz więcej gatunków. Ich intensywnie zielone liście zdobią aż do jesieni.

Jak pielęgnować?

Jak pielęgnować?

Hosty zdobyły sławę jako rośliny cieniolubne. Część najnowszych odmian równie dobrze czuje się w półcieniu jak i w słońcu, szczególnie te o jaśniejszych liściach jak: H. fortunei “Aureomarginata", H. plantaginea i odmiany od niej pochodzące “Royal Standard", Sum & Substance'
Hosty preferują gleby lekko kwaśne o pH 6.
Rośliny nie wymagają obfitego nawożenia.
Na hosty gorzej wpływa przenawożenie niż brak nawozu.
Należy maksymalnie dwukrotnie je nawozić: w kwietniu po pojawieniu się pierwszych liści, oraz na przełomie czerwca i lipca, ale nie później.
Hosty czy te małe czy te olbrzymie mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, przez które następuje szybsze parowanie wody, stąd też duże zapotrzebowanie na wodę. Żółknięcie i obsychanie krawędzi liści, a później całych liści są objawami braku wody.
Najodpowiedniejszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni.

Wśród miłośników tych roślin równie popularna jest polska nazwa - funkia jak i łacińska - hosta. Nie ma chyba innej rośliny, u której różnorodność i kolorystyka dekoracyjnych liści byłaby tak wielka. Świetnie komponują się w każdym ogrodzie, dodając zieleni od wiosny do jesiennych pierwszych przymrozków w każdym odcieniu od: żółto-zielonego poprzez jasno, ciemno-zielony, aż do głęboko granatowo-zielonego.

Uprawiane są formy miniaturowe, świetnie nadające się do niewielkich ogródków skalnych jak i bardzo duże które osiągają średnicę 150 cm. Cenione są również za swoją długowieczność, co na pewno spodoba się zapracowanym właścicielom ogródków. W jednym miejscu mogą rosnąc przez kilkanaście lat.

Hosty rosną naturalnie na Dalekim Wschodzie: w Chinach, Japonii, Indiach, Korei. Należą do licznej rodziny liliowatych (Liliaceae). Do rodzaju host należy około 40 gatunków botanicznych, rosnących naturalnie na Dalekim Wschodzie i ponad 1000 odmian. Najprężniejsze ośrodki hodowlane w USA i Japonii nieustannie pracują na zwiększeniem liczby odmian.

- Funkie są typowymi bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych siedlisk. Tworzą kępy liści, które wyrastają z małych kłączy korzeniowych, które z czasem przekształcają się w karpy - informują specjaliści z Plant Publicity Holland, firmy zajmującej się promocją roślin.

Co roku wypuszczają nowe, coraz dorodniejsze liście. Bardzo ciekawa jest kolorystyka liści, które są jednobarwne lub dwubarwne. O intensywności zabarwienia liści oraz o przebarwieniach oprócz cech odmianowych decyduje także wiek rośliny, stanowisko (jak długo roślina jest na słońcu), a często także pora roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska