Gadżety, które pomagają niewidomym. Brajlowska klawiatura, mówiący skaner, powiększalnik

fot. Sławomir Mielnik
- PZN może pomóc w zdobyciu pieniędzy między innymi na taki powiększalnik - mówi Przemysław Puszczewicz.
- PZN może pomóc w zdobyciu pieniędzy między innymi na taki powiększalnik - mówi Przemysław Puszczewicz. fot. Sławomir Mielnik
Utrata wzroku nie dyskryminuje cię na rynku pracy czy na uczelni. Profesjonalny sprzęt dla niewidomych będzie dostepny już od wakacji na Politechnice Opolskiej.

Ważne

Ważne

Z profesjonalnego sprzętu dla niewidomych i słabowidzących będą mogli korzystać od wakacji studenci Politechniki Opolskiej. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zdobył unijne pieniądze na doposażenie trzech stanowisk w czytelni dla osób niepełnosprawnych. W ich skład oprócz tradycyjnych urządzeń jak brajlowska, klawiatura i powiększalniki wchodzą też "mówiące skanery". To urządzenia, które potrafią przełożyć język pisany na wersję audio. Przypomnijmy, że dwa takie stanowiska już są w czytelni Biblioteki Głównej PO.

Mówiący notes, kieszonkowy powiększalnik, który wygląda jak gameboy czy czytający teksty skaner - to tylko niektóre gadżety ułatwiające niewidomym i niedowidzących codzienne życie, pracę i naukę.

Taki nowoczesny sprzęt prezentowano podczas spotkania "Dostrzegaj szczegóły - technika dla osób niewidomych", które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej.

- Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie osobom niewidomym i niedowidzącym. Sęk w tym, że wszystkie tego typu przyrządy są bardzo drogie - przyznaje Przemysław Puszczewicz z Polskiego Związku Niewidomych, oddział Opole, który prowadził wykład.

\W ich zdobyciu może jednak pomóc wiele organizacji: Polski Związek Niewidomych, CROSS (Opolski Klub Sportowo-Turystyczny Niewidomych i Słabowidzą cych czy Fundacja Szansa. - Te organizacje często prowadzą nabór na unijne projekty, dzięki którym można się postarać o potrzebne do pracy wyposażenie.

Niestety, sporo osób nie ma pojęcia, że takie ułatwienia są w zasięgu ręki. Czasem wystarczy wyjść z domu i się do nas zgłosić - mówi Przemysław Puszczewicz. Pomoc w zdobyciu dofinansowania na sprzęt to nie jedyna oferowana przez PZN forma wsparcia.

- Prowadzimy także różnego rodzaju szkolenia. Od florystycznych po biznesowe. Pomagamy nawet założyć własną firmę - podpowiada Przemysław Puszczewicz. Jego zdaniem trzeba też uświadomić pracodawców, że jeśli zatrudnią niepełnosprawnych, mogą liczyć na dofinansowanie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska