Targi nto - nowe

Gala „Betanii” odbyła się po raz dziewiąty w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie podziękowało w bibliotece miejskiej pracownikom, współpracownikom, wolontariuszom i przyjaciołom opolskiego hospicjum. „Nowa Trybuna Opolska” znalazła się wśród nagrodzonych.

- Za nami dwie kampanie społeczne - zeszłoroczna: ”Hospicjum to też życie” oraz wiosenna, niezwykle trudna „Pola Nadziei” - mówił na początku gali Jarosław Wach, dyrektor "Betanii". - Aktualnie trwa kampania społeczna, inna niż zwykle. Nie ma ze względu na pandemię ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie”, za to my i nasze stowarzyszenie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, organizujemy opolską edycję kampanii „W Betanii jest życie”. Chcemy pokazać, jak żyjemy, pokazać, że jesteśmy i że mimo obostrzeń i trwającej pandemii pomagamy naszym Pacjentom. Wszystko, co robimy, robimy z myślą o nich.

- Centrum Opieki Paliatywnej ”Betania”, działalnością którego stowarzyszenie zarządza, ma nieustannie pod opieką 17 pacjentów w hospicjum stacjonarnym i ok. 40 pacjentów w hospicjum domowym, dla których świadczymy całodobową opiekę paliatywną – mówili Jarosław Wach i Barbara Chyłka, kierownik biura, wolontariatu i foundriser. - Dzięki Państwa wsparciu w minionym roku mogliśmy zakupić m.in. sprzęt ułatwiający pozycjonowanie pacjentów przez fizjoterapeutów, specjalny wózek kąpielowy dla pacjentów, którzy nie mają siły sami udać się do łazienki. Dzięki wsparciu fundacji BGK i Górażdże mogliśmy zakupić cztery koncentratory tlenu dla naszych pacjentów zarówno z hospicjum stacjonarnego, jak i domowego. Wymieniliśmy pod koniec ubiegłego roku system przywoławczy, tak aby nasz personel mógł jeszcze szybciej zareagować na wezwanie. - Również dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy nas wsparli przekazując 1% podatku za 2019 r. w wysokości 172.553,69 zł. Dzięki Państwa wsparciu pozyskaliśmy o ponad 11 tysięcy więcej środków niż w roku poprzednim – dodał.

Bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego i prezes stowarzyszenia Hospicjum Opolskie podkreślił, że gala odbywa się po to, by podziękować osobom, instytucjom i firmom wspierającym "Betanię" na co dzień. Z radością ogłosił, że w tym miesiącu kończy się spłata kredytu na remont budynku hospicjum, co pozwoli więcej pieniędzy przeznaczyć podnoszenie standardu opieki. Poinformował także, że rozpoczyna się dwudziestolecie Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Rocznicowe obchody planowane są na rok 2021.

Ks. biskup i Barbara Chyłka ogłosili nazwiska wolontariuszy, którzy zostali uhonorowani certyfikatami i dyplomami.
Tytuł Superwolntariusza otrzymali: Janusz Stanek, Joanna Tulik, Monika Stadniczeńko, Kamila Schuetz, Joanna Skop, Katarzyna Kosmala, Anna Błaszczyk i Elżbieta Adamkiewicz.

Podziękowano także stałym wolontariuszom: Aleksandrze Hojczyk-Walasik, Małgorzacie Turowskiej, Juliuszowi Szafrańskiemu, Teresie Niechwiadowicz- Czapce, Sabinie Przybyle, s. Urszuli Lewoskiej, Annie Hałandzie, Emilii Jasińskiej, Wiktorii Przeliorz.
Podziękowanie za pomoc wolontariacką otrzymało także kilkudziesięcią szkół średnich i podstawowych z Opolszczyzny oraz instytucje i organizacje z regionu i z całej Polski.

Podziękowania przekazano także dla trzech organizacji pozarządowych, z którymi hospicjum stale współpracuje. Uhonorowana została pani Agnieszka Bąkowska, która reprezentuje Fundację Dr Clown – Region Opolszczyzna i Fundację Spinacz z Opola. Podziękowano także nieobecnej pani Alicji Gawinek z OCWiP.

Statuetki Przyjaciel „Betanii” w kształcie charakterystycznych piórek otrzymali:

  • Nerli Gruppen Poland SP. Z.O.O. Kościerzyce. Dzięki tej firmie w 2018 r. roku można było m.in. ochłodzić pokoje pacjentów poprzez zamontowanie nowych rolet zacieniających, pomalować część pokoi w hospicjum oraz wyposażyć okna w ramy z siatkami przeciw owadom.”Betania” otrzymała wsparcie finansowe w okresie Bożego Narodzenia (pracownicy zrezygnowali ze świątecznych premii), a także w czasie pandemii pieniądze i dary rzeczowe: m.in. płyny dezynfekcyjne, rękawiczki ochronne, sprzęt AGD.
  • Głuchołaskie Zakłady Papiernicze. Dzięki ich wsparciu hospicjum może od dwóch lat zaopatrywać łazienki w pokojach pacjentów w ręczniki papierowe oraz papier toaletowy. „Betania” spotyka się z niesamowitą życzliwością ze strony pracowników oraz kadry kierowniczej.
  • Aneta Feliks - Poznańska. Superwolontariuszka hospicjum, bardzo aktywnie działająca w hospicjum, bierze udział w zbiórkach publicznych, organizuje darowizny, festyny, wspomaga placówkę w każdej kampanii społecznej. Założyła kwestę na zrzutka.pl Zwyciężczyni plebiscytu Człowiek Roku 2018 w powiecie opolskim w kategorii działalność społeczna i charytatywna, aktywna mieszkanka  Przywór w gminie Tarnów Op. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.
  • Maria Sikora. Bezinteresownie wspiera działalność Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie i Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”, dokonując regularnych, comiesięcznych wpłat na konto tej organizacji.
  • „Nowa Trybuna Opolska”. Podkreślono, że od 2012 r. roku każda kampania społeczna była w nto rzetelnie i obiektywnie opisywana w taki sposób, aby czytelnik mógł dowiedzieć się o działalności Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" w Opolu. Dzięki artykułom w nto w czasie tegorocznych Pól Nadziei podczas trwającej pandemii hospicjum otrzymało wsparcie od wielu osób prywatnych, instytucji i firm.

- Od 2006 roku, czyli od rozpoczęcia działalności hospicyjnej w nasze logo wpisane jest piórko. Piórko symbolizuje coś ulotnego, lekkiego i znikomego w naszym życiu. W tym roku każdy z nas przekonał się jak jest ono ulotne i jak należy cenić każdy jego moment. Każdego roku przyznajemy wyróżnienie Przyjaciel Betanii i wręczamy… właśnie piórko, które jest szczególnym, największym wyróżnieniem dla tych, którzy nam pomagają, wspierają nas. Bez Was, naszych przyjaciół nie moglibyśmy prowadzić naszej działalności mówił - Jarosław Wach.

Kwiaty i podziękowania dla "Betanii" przekazał Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

Jako ostatni zabrał głos bp Marian Niemiec. Przyznał, że z wiekiem Pan Bóg odziera nas z piórek - zdrowia, pewności siebie, zaradności itp. Ale do końca nawet ktoś bardzo chory zachowuje godność człowieka i godność dziecka Bożego. Hospicjum pomaga je podtrzymać.

O oprawę muzyczną zadbali Olivier i Jonasz, uczniowie PSP w Zimnicach i muzycy grający w orkiestrze dętej w Prószkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska