Po pięciu latach starań i wielu prawnych komplikacjach w Nysie może ruszyć budowa pierwszej w mieście galerii handlowej. Chce ja budowa spółka Dekada Realty.

Prezes spółki Dekada Realty Aleksander Walczak odebrał dziś w nyskim starostwie powiatowym pozwolenie na budowę galerii handlowej w centrum Nysy pomiędzy ul. Kolejową i Piastowską. Zaraz potem zapowiedział dziennikarzom, że prace rozbiórkowe i ziemne ruszą jeszcze w tym roku, a budowa murów w przyszłym. Galeria zostanie otwarta pod koniec 2020 roku. Spółka zaczęła starania o budowę ponad 5 lat temu.

- To najdłuższy okres czekania na pozwolenie budowlane w historii wszystkich galerii Dekad w Polsce - komentował Aleksander Walczak. - Przeciwności wynikały ze sporu z miejscowymi przedsiębiorcami, którzy nie chcieli dopuścić do pojawienia się nowej powierzchni handlowej.

Budynek będzie miał dwa poziomy handlowe i podziemny parking na 400 miejsc. Oprócz sklepów pomieści czterosalowe kino. Na miejscu dzisiejszej ul. Drzymały powstanie przeszklony łącznik między dwoma budynkami galerii z wjazdem do podziemnego parkingu. Koszt budowy obiektu to ok. 140 mln zł. W 70 sklepach, restauracjach i punktach usługowych w przyszłości będzie pracować ok. 600 ludzi.

- Nysa potrzebuje tego obiektu, a tysiące mieszkańców w różnego rodzaju ankietach i sondażach mówiło od dawna, że go chcą - komentuje burmistrz Kordian Kolbiarz. - Galeria przyniesie też gminie sporo podatków, czyli będą same korzyści dla miasta.

FLESZ. Mały ZUS - duże oszczędności dla firmy