Firma skorzystała w tym celu z dotacji unijnej. - Projekt realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy to badania prowadzone we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej, których efektem było stworzenie prototypu kolektora słonecznego.
- Po zakończeniu testów na solarach i pozytywnym odbiorze przez uprawnione organy, otrzymaliśmy zgodę na przystąpienie do realizacji drugiego etapu czyli na budowę hali produkcyjnej i wyposażenie jej w linię do produkcji naszych kolektorów - wyjaśnia Jacek Krzysztoń z działu marketingu firmy.
Projekt wart blisko 11 mln zł (w tym ok. 4,4 mln zł unijnego dofinansowania) dobiega właśnie końca.
Firma czeka jeszcze na sprowadzane z Włoch i Niemiec ostatnie maszyny, dzięki którym produkcja powinna w pełni ruszyć już w maju.
Obecnie Galmet zatrudnia 700 pracowników. Działa na rynku od przeszło 30 lat. Założycielem firmy jest Stanisław Galara, który prowadzi ją obecnie z członkami rodziny.
Początkowo zakład zajmował się produkcją ogrzewaczy wody, ale w miarę rozwoju i nabywania nowych doświadczeń rozwinął ofertę o kolejne asortymenty i urządzenia: kotły c.o., pompy ciepła i kolektory słoneczne.
80% produkcji trafia do klientów w kraju, 20% na eksport w całej Europie.