MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus w Nysie zabrzmiał po raz trzeci

Joanna Forysiak [email protected]
Sześćset osób świętowało w czwartek rozpoczęcie nowego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.

KIM BYŁ CHRISTOPH SCHEINER
Scheiner, wynalazca, profesor astronomii, matematyki, fizyki i hebrajskiego, urodził się w 1575 r. w Markt Wald w Bawarii. Zajmował się między innymi anatomią ludzkiego oka, był wyznawcą poglądu heliocentrycznego, odkrył plamy na słońcu i pantograf. Dwadzieścia osiem lat spędził w Nysie, gdzie pełnił funkcję rektora założonego w 1622 r. kolegium jezuickiego (dzisiejszego "Carolinum"). Zmarł w 1650 r. w Nysie, tu także został pochowany.

PWSZ W LICZBACH
3.633 studentów łącznie uczy się w Nysie
2.714 studiuje na kierunkach dziennych
919 studiuje zaocznie
24 proc. studentów pochodzi spoza województwa opolskiego
748 osób wybrało kierunek finanse i bankowość, który jest najpopularniejszy na nyskiej uczelni
138 - tylu nauczycieli akademickich uczy w Nysie
10 mln złotych otrzymała w tym roku PWSZ na działalność dydaktyczną
ponad 1 mln złotych wydano w ubiegłym roku na pomoc materialną dla studentów - stypendia socjalne i naukowe
2 mln złotych zysku wypracowała uczelnia w 2002 r., głównie z czesnego od studentów zaocznych
3,2 mln złotych pochłonął remont trzech nowych budynków PWSZ: byłego kasyna, WKU i klubu garnizonowego

Pod głównym gmachem PWSZ, gdzie odsłaniano tablicę poświęconą jezuicie Christophowi Scheinerowi, zgromadzili się niemal wszyscy ojcowie nyskiej uczelni. W uroczystości wziął także udział abp Alfons Nossol, który poświęcił tablicę autorstwa Mariana Molendy, oraz ks. dr Kazimierz Leń, reprezentujący prowincjała jezuitów, który ją odsłonił.
- Mam nadzieję, że w przyszłości nasze kontakty religijne, naukowe i kulturalne będą tak silne, jak miało to miejsce w przeszłości - stwierdził ksiądz Leń.

W tym roku akademickim w Nysie będą studiowały 3.633 osoby, z czego 1.901 pierwszoroczniaków.
- Już jedna czwarta naszych studentów pochodzi spoza Opolszczyzny - cieszy się prof. Ryszard Knosala, rektor PWSZ. - Mamy zamiar utrzymać tę tendencję.
Największą popularnością spośród dotychczasowych siedmiu kierunków kształcenia cieszą się finanse i bankowość, informatyka i ratownictwo medyczne. Na otwartą właśnie renowację zabytków przyjęto 135 studentów. Profesor Knosala w przyszłym roku planuje uruchomić kolejne cztery kierunki: zdrowie publiczne, informatykę w medycynie oraz filologię angielską i czeską.
- Przez trzy lata istnienia zdążyliśmy już okrzepnąć, chcielibyśmy więc włączyć się w rozwój Nysy i województwa opolskiego - powiedział rektor w swym wykładzie inauguracyjnym. Przyczynkiem do tego rozwoju miałoby być powołanie centrum badania jakości produktów żywnościowych oraz centrum badawczo-edukacyjnego konserwacji zabytków Śląska Opolskiego.
- W Polsce nie ma instytutów badawczych zajmujących się certyfikatami towarowymi, które są wymagane w Unii Europejskiej, poza jedną katedrą Akademii Rolniczej w Poznaniu - tłumaczył Ryszard Knosala. - A ratowanie tysięcy systematycznie dewastowanych zabytków to moje marzenie. Włącznie z powołaniem pogotowia konserwatorskiego z dwoma w pełni wyposażonymi samochodami.
Na te projekty uczelnia ma zamiar pozyskać fundusze z Unii Europejskiej. Ale rektor ma jeszcze jeden pomysł, tym razem skierowany do samorządowców.
- Superszybki i szerokopasmowy dostęp do internetu to inwestycja, na której można tyko zyskać. Żaden poważny biznes tu nie przyjdzie, jeśli nie będzie miał dostępu do informacji - przekonywał rektor obecnego na sali burmistrza Mariana Smutkiewicza. Największym problemem będzie znalezienie pieniędzy, infostrada kosztowałaby bowiem od 2 do 4 mln złotych.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska