Gazociąg Zdzieszowice - Wrocław przyniesie budżetom opolskich gmin miliony złotych

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Budowa idzie już pełną parą. Do czerwca przyszłego roku rurociąg ma być ułożony i zasypany, a w grudniu powinny być zrobione odbiory techniczne.
Budowa idzie już pełną parą. Do czerwca przyszłego roku rurociąg ma być ułożony i zasypany, a w grudniu powinny być zrobione odbiory techniczne. Sławomir Draguła
Gaz-System SA, firma, która buduje rurociąg, będzie bowiem odprowadzać podatek w wysokości dwóch procent wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

Na terenie powiatu opolskiego rura przebiegać będzie przez gminy: Tarnów Opolski, Prószków, Dąbrowa oraz Opole. Poza nimi przez teren gmin: Leśnica, Zdzieszowice, Gogolin, Lewin Brzeski, Olszanka i Skarbimierz.

Inwestycja jest szansą dla samorządów na podreperowanie budżetów. Gaz-System SA, firma, która buduje rurociąg, będzie bowiem odprowadzać podatek w wysokości dwóch procent wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

- Według naszych obliczeń rocznie do gminnej kasy wpływać będzie około 2,5 miliona złotych - mówi Róża Malik, burmistrz Prószkowa. - To całkiem spory zastrzyk gotówki.

Mniejsze wpływy czekają gminę Dąbrowa.

- A wszystko to przez okrojenie od 1 stycznia ubiegłego roku naszej gminy o Wrzoski i część Karczowa - mówi Marek Leja, wójt gminy Dąbrowa. - Rurociąg będzie więc biegł tylko przez Skarbiszów i niewielką część Karczowa.

Budowa gazociągu Zdzieszowice-Wrocław. Przewiert pod Nysą Kłodzką.

Budowa gazociągu Zdzieszowice - Wrocław. Rozpoczęły się prze...

Gazociąg Zdzieszowice-Wrocław będzie częścią infrastruktury, która połączy się z terminalem LNG (ciekłego gazu ziemnego) w Świnoujściu. Ma być jednym z elementów wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w przyszłości stanowić ważny element korytarza gazowego północ-południe, bo ma dojść aż do chorwackiego gazoportu, który budowany jest na wyspie Krk.

- Dzięki tej inwestycji wzmocnimy też istniejący krajowy układ gazociągów, a to się przełoży na większe możliwości przyłączenia do sieci nowych odbiorców gazu, indywidualnych oraz zakładów pracy - mówi Marek Ryznar, zastępca dyrektora firmy Gaz-System oddział Świerklany.

Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na maj 2020 roku. Obecnie w 100 procentach załatwione są wszystkie sprawy związane z gruntami i zawiadomieniem ich właścicieli o rozpoczęciu pac, w większości odhumusowano teren pod przyszłym rurociągiem, wykonywane są już prace spawalnicze, na miejsce budowy zwiezione zostały rury. Do czerwca przyszłego roku rurociąg ma być ułożony i zasypany, a w grudniu powinny być zrobione odbiory techniczne.

Inwestorem jest Gaz-System SA - spółka akcyjna Skarbu Państwa, a budowa ta została wpisana do katalogu inwestycji towarzyszących budowie terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Inwestycja w województwie opolskim swoim zakresem obejmuje stworzenie gazociągu wysokiego ciśnienia o długości ponad 80 kilometrów (w sumie będzie miał 130 kilometrów) i średnicy 1000 milimetrów, a także czterokilometrowego odgałęzienia o średnicy 400 milimetrów na odcinku Kąty Opolskie - Przywory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska