Gdy bardzo boli, załóż gogle

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Celem terapii w goglach jest nauczenie pacjentów takiego oddychania, by potem - po zdjęciu okularów, w domu - lepiej radzili sobie z fizycznymi dolegliwościami.
Celem terapii w goglach jest nauczenie pacjentów takiego oddychania, by potem - po zdjęciu okularów, w domu - lepiej radzili sobie z fizycznymi dolegliwościami. Jarosław Staśkiewicz
- Ta metoda nie zastąpi leków, ale pozwoli pacjentom zwalczać przewlekły ból - tłumaczą wrocławscy naukowcy, którzy wdrażają swój projekt w Brzegu.

Od poniedziałku studentki pracujące przy projekcie „VR for health” (wirtualna rzeczywistość dla zdrowia) zachęcają pacjentów Brzeskiego Centrum Medycznego do wzięcia udziału w bezpłatnych sesjach wirtualnej terapii, które pomogą w walce z bólem.
Chętni przejdą cykl zajęć, podczas których będą mieli okazję nauczyć się lepiej znosić bólowe dolegliwości.

- Takie metody to nic nowego, ale my staramy się je udoskonalać i wykorzystujemy do tego najnowsze dostępne technologie - mówi dr Joanna Piskorz, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która wspólnie z dr. Marcinem Czubem prowadzi badania nad oceną wpływu rozproszenia uwagi wywołanej wirtualną rzeczywistością na poziom odczuwanego bólu.
Obecnie w świecie rozrywki coraz popularniejsze są specjalne gogle izolujące człowieka od otoczenia, które w połączeniu np. z ekranem smartfona pozwalają zanurzać się w wirtualnym świecie. Takie okulary w połączeniu z urządzeniem do biofeedbacku (czyli odbierania fal mózgowych) i czujnikiem oddechu wykorzystywane są właśnie we wrocławskim projekcie.

- Pacjent ma wyświetlane animacje - np. czerwoną, pulsującą kulę z kolcami, która symbolizuje ból - tłumaczy dr Piskorz. - Uczymy go prawidłowego oddechu, który zmniejsza dolegliwości bólowe, a wówczas wyświetlana kula automatycznie się zmniejsza.

Wcześniej naukowcy próbowali swoich metod m.in. u małych pacjentów we wrocławskich szpitalach. Wówczas chodziło o zminimalizowanie krótkotrwałego bólu, takiego jak np. przy pobieraniu krwi. - I stres, i ból były wyraźnie mniej odczuwalne - zaznacza psycholog.

- W Brzegu chcemy pracować z pacjentami, którzy cierpią na przewlekły ból, np. związany ze złamaniami.
Obecnie wolontariuszki rekrutują chętnych wśród pacjentów oddziałów brzeskiego szpitala, ale zgłaszać się mogą również osoby z zewnątrz, które miałyby możliwość regularnego przyjeżdżania czy przychodzenia do szpitala. Wystarczy wysłać e-mail na adres: [email protected].

To kolejna nowatorska metoda, która pojawia się w Brzeskim Centrum Medycznym. Wcześniej BCM zaprosił specjalistów, którzy za pomocą nowoczesnego sprzętu pomagali wracać do sprawności osobom z niedowładem nóg.

- Wysyłamy sygnały do różnych ośrodków naukowych, zachęcając do prowadzenia takich projektów w Brzegu, bo to zwykle oznacza korzyść dla pacjentów - podkreśla Krzysztof Konik, dyrektor szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska