Gdy budżet państwa jest ważniejszy od budżetu zwykłego przedsiębiorcy?

Piotr Bębenek zastępca dyrektora AIP PO
Piotr Bębenek, zastępca dyrektora AIP PO. (fot. archiwum)
Piotr Bębenek, zastępca dyrektora AIP PO. (fot. archiwum)
Zbliża się grudzień. Wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że zgodnie z ustawą zaliczki miesięczne od dochodów, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. A potem...

Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia, czyli w grudniu płacimy podatek razy dwa, co irytuje przedsiębiorców.

Zobacz: Będzie można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym

Wszystko miało się jednak zmienić od 2010 r. Nieszczęsna grudniowa zaliczka na podatek miała być płatna w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Jej wysokość byłaby ustalana na podstawie rzeczywistego osiągniętego dochodu w grudniu.

Podobnie sytuacja wygląda w podatku dochodowym od osób prawnych. Także w tym przypadku, zgodnie z planowanymi zmianami, które miały wejść w życie od 2010 r., ostatnia zaliczka miała zostać przesunięta do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.

Było, ale się zmyło. Te korzystne dla podatników przepisy zostaną jednak odwleczone w czasie. A wszystko to w celu ratowania budżetu państwa.

Dzięki przesunięciu o dwa lata terminu wejścia w życie przepisów, spodziewany ubytek dochodów budżetowych szacowany na 2 mld zł, będzie miał wpływ na budżet dopiero w roku 2012.

Zobacz: **Lekarze i prawnicy będą mieli kasy fiskalne?**

Senat niestety opowiedział się za przesunięciem o dwa lata wejścia tych przepisów w życie, tym samym zostajemy przy starych zasadach. Wszyscy fachowcy dookoła mówią, że zmiany w prawie podatkowym, a w szczególności odbieranie podatnikom zapisanych już w ustawie preferencji, wywołuje stan niepewności wśród przedsiębiorców, co z kolei wpływa na ich długofalowe planowanie działalności.

Ale kogo to obchodzi? Może tylko przedsiębiorców. Ostatnia nadzieja została w prezydencie, który może podpisać albo i nie podpisać tej ustawy. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska