Gdy długo chorowałeś, musisz przejść badania kontrolne

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Na pytanie dotyczące powrotu do pracy po długim zwolnieniu lekarskim odpowiada Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Kadrowa z Opola: - Nasz pracownik był ponad czterdzieści dni na zwolnieniu lekarskim. Teraz chce wrócić do pracy. Czy wystarczy, że przedstawi zaświadczenie od lekarza prowadzącego, że jest zdolny do pracy?

- Nie. Zgodnie z przepisem art. 229 Kodeksu pracy, po okresie niezdolności do pracy na skutek choroby trwającej powyżej 30 dni pracownik (mimo że termin badań okresowych nie upłynął) bezwzględnie winien być skierowany na profilaktyczne kontrolne badania lekarskie.

Badania te w oparciu o skierowanie pracodawcy powinien wykonać tzw. lekarz zakładowy sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami danego pracodawcy. Dopiero to orzeczenie będzie dla Państwa wiążące. Jeśli uzyskacie (po przeprowadzonych wcześniej badaniach) opinię, że pracownik jest zdolny do pracy, wówczas możecie dopuścić go do czynności na stanowisku pracy.

W czasie przeprowadzania badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przypomnieć także należy, że ustawa o służbie medycyny pracy nakłada na każdego pracodawcę obowiązek zapewnienia swoim pracownikom takiej opieki, poprzez zawarcie stosownej umowy, czy to indywidualnie z lekarzem uprawnionym do przeprowadzania profilaktycznych badań pracowników (wpisanym na stosowną listę z nr. uprawnienia), czy też z przychodnią, w której jest przychodnia medycyny pracy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska