Gdy masz problem ze świadectwem pracy

Redakcja
Pracodawca zobowiązany jest do wydania świadectwa pracy obejmującego cały okres zatrudnienia pracownika. (fot. archiwum)
Pracodawca zobowiązany jest do wydania świadectwa pracy obejmującego cały okres zatrudnienia pracownika. (fot. archiwum)
Świadectwo pracy. Na pytania odpowida Lesław Kinal, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Mieszkaniec Kietrza: - Otrzymałem świadectwo pracy, z którego treścią się nie zgadzam, co w tej sprawie mogę zrobić?

Zobacz: Świadectwo pracy muszą ci wydać na żądanie

- Wydany dokument świadectwa pracy, który pan otrzymał, powinien zawierać pouczenie o możliwości składania wniosku w sprawie sprostowania świadectwa pracy w sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się z jego treścią.

Wniosek o sprostowanie należy złożyć pracodawcy w terminie 7 dni od daty wydania pracownikowi świadectwa pracy. Przekroczenie tego terminu może skutkować odmową wydania sprostowanego dokumentu.

Jeżeli nie dojdzie Pan z pracodawcą do porozumienia, można złożyć wniosek o nakazanie wydania sprostowanego świadectwa pracy w orzeczeniu sądu. Do sądu zwracamy się dopiero wówczas, gdy pracodawca nie uzna naszych roszczeń.

Wanda z Opola: - Pracodawca w wydanym mi dokumencie podał okres zatrudnienia od momentu obowiązywania umowy na czas nieokreślony. Tymczasem wcześniej byłam zatrudniona na podstawie umowy na okres próbny, a później na czas określony. Czy jest to zgodne z przepisami?

Zobacz: Świadectwo pracy. Ważny druk dla zwolnionego

- Pracodawca zobowiązany jest do wydania świadectwa pracy obejmującego cały okres zatrudnienia pracownika, a więc od pierwszego dnia zatrudnienia na umowę na okres próbny aż do ostatniego dnia tegoż zatrudnienia.

Pracownik może wnosić o wydanie mu świadectw pracy po każdym rozwiązaniu kolejnej umowy o pracę jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Czytelniczka: - Pracodawca wydał mi złe świadectwa pracy i poniosłam straty, czy należy mi się jakaś rekompensata?

- Stosownie do postanowienia art. 99 Kp pracownik ma prawo żądać wypłaty odszkodowania w wysokości do 6-tygodniowego wynagrodzenia, jeżeli poniósł szkodę z powodu niewydania mu świadectwa pracy bądź też wydania mu świadectwa pracy niewłaściwego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska