Gdy nie dostajesz pensji w terminie

Redakcja
Joanna Kupczak, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Joanna Kupczak, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Jakie konsekwencje ponosi pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia w ustalonym terminie? Na pytanie odpowiada Joanna Kupczak, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- Wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana co najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie lub w dniu poprzednim, jeżeli w danym miesiącu wypłata przypada w dzień wolny. Termin wypłaty wynagrodzenia, podobnie jak miejsce i czas, powinny być ustalone w regulaminie pracy lub innych przepisach prawa pracy (art. 29 kp).

Zobacz: Opolskie firmy nie płacą pensji w terminie. Tłumaczą się kryzysem

Jeżeli pracodawca nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia za pracę z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność, wówczas jest winny zwłoki przewidzianej w art. 467 Kodeksu cywilnego.

Pracownik może wówczas żądać zarówno wypłaty zobowiązania, jak i naprawienia szkody wynikającej ze zwłoki (zgodnie z art. 477 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy). Taką szkodą mogą być np wydatki, jakie poniósł w związku z koniecznością wzięcia oprocentowanej pożyczki od osoby trzeciej.

Sankcją za niewypełnienie w ustalonym terminie świadczenia polegającego na wypłacie wynagrodzenia za pracę jest obowiązek zapłaty odsetek za opóźnienie.

Odsetki te należą się pracownikowi zgodnie z art. 481 § 1 kc w zw. z art. 300 kp za cały okres spóźnienia, choćby nie poniósł szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Zobacz: Większe kary dla firm za niepłacenie wynagrodzenia w terminie?

Zgodnie z art. 94 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zmianami oraz z 2009 r. nr 219, poz. 1704) pracodawca jest obowiązany terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie.

Niewypłacenie wynagrodzenia oraz dodatkowych składników, jak m.in. dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz nocnych, stanowi wykroczenie pracodawcy z art. 282 § 1 pkt 2 ustawy Kodeks pracy i jest zagrożone karą grzywny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska