Gdy nie dostałeś świadectwa pracy

Redakcja
Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, może być uznany za winnego popełnia wykroczenia z art. 282 §1 pkt 3 Kodeksu pracy. (fot. sxc)
Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, może być uznany za winnego popełnia wykroczenia z art. 282 §1 pkt 3 Kodeksu pracy. (fot. sxc)
Zostałeś zwolniony a na dodatek do dziś nie otrzymałeś świadectwa pracy? Czy za niewydanie świadectwa pracy grożą pracodawcy jakieś sankcje?

Na pytanie odpowiada Piort Klim, adwokat z Opola:

- Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, może być uznany za winnego popełnia wykroczenia z art. 282 §1 pkt 3 Kodeksu pracy, za co grozi kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Zobacz: Kiedy należy się delegacja?

Pracodawca może być także zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej pracownikowi z powodu niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.

Przepisy Kodeksu pracy normują jedynie odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy z tej przyczyny - przysługuje ono wówczas w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

W razie sporu sądowego to na pracowniku będzie ciążył obowiązek wykazania wszystkich warunków odpowiedzialności pracodawcy, z których najtrudniejszy do udowodnienia jest związek pomiędzy brakiem wydania w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy a pozostawaniem bez pracy (i w konsekwencji brakiem wynagrodzenia za pracę).

Zobacz: Okres wypowiedzenia w pracy

Szkoda spowodowana niewydaniem lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy nie musi jednak wynikać z braku możności znalezienia przez pracownika pracy. Może ona polegać także np. na odmowie przyznania mu świadczeń z ubezpieczenia społecznego albo przyznaniu ich w mniejszej niż należna wysokości.

Za te inne szkody, w braku szczególnej podstawy prawnej przewidzianej w Kodeksie pracy, pracodawca ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych. Taką ogólną podstawę odpowiedzialności w stosunkach pracy stanowi zaś art. 471 Kodeksu cywilnego, do którego to przepisu odsyła art. 300 Kodeksu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska