Gdy śnieg zalega na dachu

Lina Szejner
Zimowe problemy. Bezpiecznie z płotkiem i śniegołapami.

Jeśli ktoś teraz się zastanawia, jaką wybrać dachówkę na dach, podpowiadamy: na modnej, matowej, śnieg trzyma się dłużej niż na tej z połyskiem. Można to sprawdzić, obserwując, co się dzieje pod kominami.

Zima to bardzo trudny czas dla właścicieli domów. Ci, którzy swój zamierzają dopiero zbudować, powinni zadbać o to, by mieszkało im się bezpiecznie i wygodnie. Jednym z elementów, które mają na to wpływ, jest dobrze zbudowany dach, na którym ważna jest nie tylko dobra dachówka. W przypadku stromych dachów największy problem stanowi brak kontroli nad masą śniegu zsuwającą się z mocno nachylonej połaci. Naprzemienne opady deszczu, śniegu i częste zmiany temperatury powodują rozpuszczanie się spodniej warstwy śniegu i jej zamarzanie.

Wszystko to sprawia, że śnieżna pokrywa lodowa nabiera wielkiej wagi. Jej spadanie poza połać dachu stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla przechodzących pod dachem osób. Masy zmrożonego śniegu mogą uszkodzić stojące pod domem samochody, a także znajdujące się na ich drodze przeszkody, czyli kominki wentylacyjne i rynny.

- Aby uniknąć kłopotów, należy zamontować płotki przeciwśnieżne - radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Roeben, producenta akcesoriów dachowych.

Płotek powinien się znaleźć zwłaszcza nad wejściem do domu i do garażu. Można je dodać także do gotowego dachu. Montuje się je przez przykręcenie do łaty. Aby się do niej dostać, trzeba ściągnąć dachówkę, ale chodzi przecież tylko o fragment dachu. Ponieważ dachówki nie mogą w tym samym kształcie wrócić na miejsce, bo został dodany dodatkowy element, trzeba te zdemontowane dachówki przyciąć.

- Rozmieszczenie płotków zależy od kształtu dachu i jego kąta nachylenia, ale najczęściej montuje się je w drugim rzędzie dachówek, licząc od okapu - doradza Omilian. Daje to gwarancję, że napierający śnieg nie spowoduje ugięcia krokwi wystających poza połać dachu.

Uzupełnieniem osłon przeciwśnieżnych są śniegołapy - akcesoria rozmieszczone na całej powierzchni dachu. Ich zadaniem jest zatrzymanie mas śniegu lub też ich rozerwanie. Dekarze montują je według własnego doświadczenia, ale najczęściej umieszczają śniegołapy nad kominkami odpowietrzającymi.
Montaż śniegołapów na istniejącym dachu jest bardzo kłopotliwy. Decyzja o tym, czy mają się tam znaleźć, powinna zapaść przed stawianiem więźby, ewentualnie w trakcie prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska