Gdy wszystko boli

Redakcja
Prawdopodobnie w Polsce cierpi na nią od 1,2 do 2,4 miliona osób. Trzy czwarte to kobiety.

Chodzi o fibromialgię, czyli o zespół przewlekłych bólów mięśni i przewlekłego zmęczenia, schorzenie dopiero nie tak dawno rozpoznane i opisane.
- Na fibromialgię cierpią przede wszystkim kobiety - wyjaśnia prof. dr hab. med. Włodzimierz Samborski z Akademii Medycznej w Poznaniu, najwybitniejszy w Polsce znawca tego zagadnienia. - Ale chorują również mężczyźni, a nawet dzieci. Może się ona rozpocząć w każdym wieku, u kobiet najczęściej między 35.-45. rokiem życia, a u mężczyzn między 45. a 55. Jej początek trudno zauważyć i zanim się rozwiną klasyczne objawy kliniczne tej choroby, upływa wiele lat. Chociaż pierwotna przyczyna fibromialgii nie jest znana, to wiadomo, że w organizmie dochodzi do szeregu zaburzeń w zakresie substancji odpowiedzialnych za przewodzenie bodźców bólu i regulację nastroju. Są to tzw. neurotransmitery m.in. substancja P i serotonina.

Osoby, u których rozpoznano fibromialgię, opisują to schorzenie jako "dojmujące bóle całego ciała, promieniujące od wszystkich stawów. Ból ten może się pojawiać co 2-3 godziny, uniemożliwiając danej osobie normalne funkcjonowanie. Towarzyszy im osłabienie, przyspieszony oddech i brak tchu.
- Fibromialgii nie da się na razie leczyć przyczynowo - wyjaśnia dalej prof. Samborski. - A zastosowanie wszelkiej formy terapii ma na celu złagodzenie poszczególnych jej objawów. Leczenie powinno się opierać na zmianie trybu życia. Należy też uwzględnić fizykoterapię, właściwe odżywianie, stosowanie technik relaksacyjnych. Ważne jest wsparcie rodziny i psychologa.

Nieleczona fibromialgia może prowadzić do upośledzenia ruchowego i mocno utrudnić komuś życie. Na szczęście pojawił się w sprzedaży preparat dietetyczny (myalgan) o właściwościach leczniczych, który został tak opracowany, aby przynajmniej łagodzić liczne objawy tej choroby i przeciwdziałać jej dalszemu rozwojowi. Jest on sporządzony z surowców roślinnych - z kwiatów stokrotki, liści winogron i oliwek.
Jednocześnie też zaleca się chorym, aby skorzystali z porady lekarza reumatologa, który opracuje kompleksową terapię.
OBJAWY FIBROMIALGII
- bóle kostno-mięśniowe
- sztywność tkanek miękkich
- ogólne zmęczenie
- zaburzenia snu
- niepokój, depresja
- zaburzenia pamięci i koncentracji.

CO JEJ SPRZYJA
- pewna skłonność rodzinna
- fizyczne choroby i zranienia
- niewłaściwy wysiłek fizyczny
- troski i problemy rodzinne
- kryzysy życiowe
- problemy zawodowe, finansowe
- izolacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska