Spis treści
Trasy spacerowe w woj. opolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. opolskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 05 października w woj. opolskim ma być od 8°C do 10°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 80% do 98%. W niedzielę 06 października w woj. opolskim ma być od 8°C do 10°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 0% do 27%.
🌳 Trasa spacerowa: Katowice
- Początek trasy: Dobrodzień
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 16,29 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 82 m
- Suma podejść: 2 599 m
- Suma zejść: 2 605 m
Przerywnik poleca tę trasę na spacer
Wycieczka szlakami na osiedle Ligoty Panewniki i Kokociniec. Uwaga na czarny szlak, mało widoczny.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Świniary
- Początek trasy: Lewin Brzeski
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 11,7 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 6 min.
- Przewyższenia: 51 m
- Suma podejść: 737 m
- Suma zejść: 731 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Darzbor
Trasa ze Świniar przez Las Rędziński do Rędzina przy ul. Żużlowców.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Nordic Walking: Łabędy - Czechowice jezioro - Hałdy - Łabędy
- Początek trasy: Ozimek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 11,16 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 60 m
- Suma podejść: 1 122 m
- Suma zejść: 1 124 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Antares
Wyjście z kijami przez Las Łabędzki i pola w Czechowicach do Jeziora Czechowice i dalej na hałdę. Powrót od strony leśniczówki w Czechowicach.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Bieg 6 szczytów - trasa ULTRA
- Początek trasy: Grodków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 34,9 km
- Czas trwania spaceru: 11 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 761 m
- Suma podejść: 1 543 m
- Suma zejść: 1 543 m
Spacerowiczom trasę poleca Trasy.gps
Trasa ULTRA jest przygotowana dla zawodników ceniących sobie wyzwania lub z doświadczeniem w biegach górskich. Trasa to "tylko" 35 kilometrów ale suma przewyższeń na poziomie ponad 3000 metrów, sześć wzniesień powyżej 1.200 metrów na trasie biegu czyni go niezwykle wymagającym. Liczne podbiegi, "okna widokowe", zmiany krajobrazu przy przejściu z regla dolnego do górnego, zaleziona znacząca część trasy sprawiają, że będą to także niezwykle atrakcyjne zawody. Poniżej mapka oraz schemat przewyższeń dla trasy ULTRA. (mapa oraz profil biegu mogą ulec nieznacznej korekcie co wynika z faktu, iż dopiero w miesiącu marcu odpowiednie służby określą możliwość odblokowania jednego ze szlaków nie w pełni dostępnego z uwagi na zalegające na nim drzewa).
Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-24 września 2017. Drugiego dnia eventu (niedziela) odbędą się dwa biegi, na dystansach 17 oraz 35 km.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Pawłowice - Arboretum
- Początek trasy: Lewin Brzeski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 1,84 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 24 m
- Suma podejść: 174 m
- Suma zejść: 182 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Wielogorski
🌳 Trasa spacerowa: Pętla Strachocińska
- Początek trasy: Tułowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,76 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 23 m
- Suma podejść: 211 m
- Suma zejść: 206 m
Spacerowiczom trasę poleca Jac.wos
Bieg rozpoczynamy z pętli tramwajowej na Sepolnie. Kierujemy się prosto wzdłuż ulicy Mickiewicza do mostu Swojszyckiego. Przed mostem przechodzimy przez pasy i wbiegamy na groblę Kanałową. Docieramy do mostu Bartoszowickiego, którym przedostajemy się na drugą stronę kanału Powodziowego. Przebiegamy przez kładkę Raczyńską nad kanałem Żeglugowym przy śluzie Bartoszowice. Biegniemy wzdłuż betonowego ogrodzenia by po minucie skręcając w lewo znaleźć się na grobli Łanieskiej. Po następnych 500m skręcamy w prawo. Poruszamy się wzdłuż metalowej zapory a następnie koroną grobli. W pobliżu Koscioła skręcamy w prawo na groblę Janowicko-Swojczycką, poruszając się którą obiegamy Las Strachociński znajdujący się po naszej lewej stronie. Tereny te to tak zwane Grądy Odrzańskie. Jest to specjalny obszar ochrony ptaków. Gniazdują tu : bielik, kania czarna, kania ruda i bączek. Las Strachociński zajmuje obszar około 200 hektarów: ok 140 hektarów to drzewostan a pozostałe to łąki. Najstarsze drzewa mają 130-170 lat. Teren ten zamieszkuje 4 gatunki gadów i 9 gatunków płazów, spotkać tu można lisy, dziki, sarny, bobry, kuny. W okolicy rośnie czosnek naturalny. Przez las przepływa rzeczka Piskorna dzieląca go na części. Z lasem związana jest też legenda o smoku Strachocie.
Poruszając się groblą mijamy zabudowania Strachocina i nowo powstałe osiedla na Wojnowie. Grobla powraca w Łanach w bliskie sąsiedztwo Odry. Skręcamy w prawo na brukową drogę, która po chwili kończy się i przechodzi w zwykły polny dukt. Patrząc w lewo na przeciwnym brzegu Odry leży Trestno. Polną drogą wzdłuż rzeki, mając las po prawej stronie wracamy do grobli Łanieskiej. Wbiegamy po prostej na groblę i docieramy do kładki Raczyńskiej. Za kładką skręcamy od razu w prawo i groblą Folwarczną pomiędzy kanałami Żeglugowym i Powodziowym docieramy do mostu Swojszyckiego. Przebiegamy w lewo przez most, przechodzimy przez pasy i wzdłuż ulicy Mickiewicza dobiegamy na pętlę tramwajową.
Trasa ze względu na swoją bliskość centrum Wrocławia i dobry dojazd jest doskonałą alternatywą dla tych, którym znudziło się bieganie po Wrocławskich parkach,ulicach i wałach. Po krótkim biegu znajdujemy się poza Wrocławiem mijając piękny las. Po opadach deszczu należy jednak odpuścić pokonywanie części trasy wzdłuż Odry od Łanów do grobli Łanieskiej, ponieważ robi się błoto. Trasa ma kilka wariantów: skręcając w prawo do lasu po przebiegnięciu 4900m lub 6200m uzyskujemy trasy liczące odpowiednio 9km i 11km. Wycieczka doskonale nadaje się na rower.
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Siemianowice i zielone okolice
- Początek trasy: Dobrodzień
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,21 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 10 min.
- Przewyższenia: 39 m
- Suma podejść: 630 m
- Suma zejść: 627 m
Spacerowiczom trasę poleca Marek79
Łatwy trening biegowy po zielonych terenach Siemianowic czyli przez pola Bańgowa i Przełaki. Może 200 m od zabudowań Przełaki odbiłem w drugą stronę czyli Dąbrówkę Wielką przebiegając obok kapliczki na polach tam trasa trochę dała się w nogi bo był piach i nogi grzęzły. Ale ogólnie biegło się fajnie nogi lekko przebierały jedna za druga ;-)
Pogoda dopisała było ciepło ale wiał lekki wiaterek co dawało dużą ulgę. Traskę polecam na codzienne przebieżki trasa spokojna i większości terenami zielonymi.Pokonany dystans to 11 km w 1godz 2 min.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Dookoła Hamerli w Lasach Murckowskich
- Początek trasy: Dobrodzień
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,02 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 93 m
- Suma podejść: 1 079 m
- Suma zejść: 1 080 m
Thomata poleca tę trasę
Leśna i bardzo widokowa, wygodna trasa dla piechurów i rowerzystów, możliwa dowolna korekta długości spaceru poprzez leśne przecinki - polecam na weekendowe wyprawy.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Spacer 4 po Segiecie.
- Początek trasy: Kluczbork
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,25 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 108 m
- Suma podejść: 1 989 m
- Suma zejść: 2 016 m
Spacerowiczom trasę poleca Maykelt
Kolejny spacer po Segiecie - rezerwacie buków.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza JARNOŁTÓW - RATYŃ
- Początek trasy: Grodków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,24 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 5 min.
- Przewyższenia: 17 m
- Suma podejść: 25 m
- Suma zejść: 23 m
Wielogorski poleca tę trasę
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Spacerowanie - korzyści
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najciekawsze atrakcje Opolskiego
Województwo opolskie to skarbnica uroków i atrakcji, które zachwycą każdego podróżnika. Malownicze szlaki piesze wiodą przez serca historycznych miast, takich jak Opole, Brzeg czy Nysa, ukazując ich najcenniejsze zabytki. Nie brakuje także miejsc kultu religijnego, a sanktuaria na Górze św. Anny i Kamieniu Śląskim emanują duchową mocą. Wyjątkowy kościół św. Anny w Oleśnie zachwyca swoją rózgą architektoniczną. Ziemia Opolska obdarzona jest rezerwatami przyrody, bujnymi lasami i źródłami wody, tworząc raj dla dzikich zwierząt. Wspaniałe miejsca, takie jak Zamek w Mosznej zwany "polskim Hogwartem", Muzeum Polskiej Piosenki czy tajemnicza piramida w Rożnowie, dodają regionowi niepowtarzalnego uroku turystycznego. Sprawdź atrakcje.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?