Gdzie nie ma internetu?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Andrzej Pieczonka z Zębowic próbował podłączyć się do sieci przez BlueConnect. Bezskutecznie.
Andrzej Pieczonka z Zębowic próbował podłączyć się do sieci przez BlueConnect. Bezskutecznie. fot. Mirosław Dragon
Urząd Komunikacji Elektronicznej tworzy mapę miejsc, gdzie nie dociera internet po kablu.

Wacław Kociencki z Zawiści w gminie Pokój tylko wzdycha, kiedy słyszy: internet.
- Od 4 lat walczę o dostęp do sieci dla naszej wsi. Bez skutku.

Najpierw próbował przez Telekomunikację. Na jej żądanie zebrał nawet 26 deklaracji od mieszkańców.
- Podpisali się młodzi i tacy po 40-ce. A i tak TP SA odpisała, że im się to nie opłaca, bo jesteśmy za daleko - wspomina pan Wacław.

Potem próbowali zachęcić sieci radiowe. Ksiądz zgodził się nawet udostępnić wieżę na kościele, ale też nic z tego nie wyszło. Nie pomogły też interwencje u posłów, ministrów i urzędników.

- Udało się jedynie załatwić dostęp do internetu przez sieć komórkową i w świetlicy stoją trzy komputery. - Ale to nie to, bo połączenie się zrywa. A przecież dziś to okno na świat. Jak mamy zatrzymać młodych na wsi? - pyta Kociencki. - Gdyby nawet chcieli założyć tu interes, to jak go prowadzić bez internetu?
Problemy z dostępem do sieci mają też mieszkańcy gminy Radłów. TP SA ma w gminie łącza radiowe, przez co nie ma szans na założenie Neostrady. Na dodatek jakość połączeń telefonicznych jest zła.
Fiaskiem zakończyły się próby ściągnięcia do tej małej wiejskiej gminy innego operatora. Ze względu na fatalny transfer nie da się też korzystać z internetu oferowanego przez sieci komórkowe.

- Nasza gmina jest naprawdę internetową białą plamą - narzeka Tomasz Niesłony z Kolonii Biskupskiej.

W Zębowicach Neostrada niby jest, ale nie ma już możliwości podłączenia się do sieci dla nowych abonentów.
- Kupiłem więc usługę BlueConnect, ale okazało się, że nie da się połączyć z siecią, na razie oddałem do reklamacji modem - rozkłada ręce Andrzej Pieczonka.

Przedstawiciele TP SA i samorządu województwa w ubiegłym roku podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w rozbudowie sieci szerokopasmowego internetu dla mieszkańców województwa zamieszkałych na terenach słabo zurbanizowanych, gdzie komercyjne inwestycje są nieopłacalne.

Ma ona powstać z pieniędzy unijnych do 2013 r. i umożliwić podłączenie dla 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców.

Mariusz Bogucki, dyrektor Biura Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki z opolskiego urzędu marszałkowskiego, mówi, że za kilka miesięcy będą mieli wykaz białych plam internetowych w województwie i wówczas zapadnie decyzja co dalej.

Pod lupą

Mapa tworzona przez UKE ma powstać do końca roku. Potem UKE chce rozmawiać z operatorami na temat rozbudowania infrastruktury także przy dofinansowaniu z pieniędzy unijnych.

Operatorzy mieli przedstawić dane o zasięgu sieci kablowych do minionego piątku. Urząd poprosił także o takie informacje gminy i mieszkańców. Można to zrobić na trzy sposoby: wypełniając ankiety na stronie http://www.uke.gov.pl, telefonicznie pod numerem Centrum Informacji Konsumenckiej: 0 801 900 853 lub (022) 53 49 174 lub listownie na adres: Urząd Komunikacji Elektronicznej, ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa (z dopiskiem: Mapy zasięgu - zgłoszenia konsumentów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska