Gdzie nocą po pomoc lekarską na Opolszczyźnie?

fot. sxc
fot. sxc
Od 1 marca zmieniają się zasady jej udzielania.

Od jutra każdy mieszkaniec Opolszczyzny, który nagle zachoruje w nocy, weekend lub święto, czyli już po zamknięciu swojej przychodni, będzie mógł się udać po poradę do najbliżej dyżurującej placówki medycznej. Przestaje bowiem obowiązywać rejonizacja. Nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce.
Na Opolszczyźnie takich miejsc, gdzie będą dyżurować zespoły lekarsko-pielęgniarskie, jest wyznaczonych 13. Są to szpitale lub niepubliczne zoz-y wyłonione - po raz pierwszy drogą konkursu - przez NFZ.

Z jednej strony brak rejonizacji, to dobre rozwiązanie, wychodzące naprzeciw pacjentom. Z drugiej - punktów świąteczno-nocnej pomocy będzie mniej, co wywołało już protesty mieszkańców tych powiatów, w których ludziom wydłuży się droga do lekarza. Np. pacjenci z Głuchołaz (i okolic), którzy do tej pory mogli korzystać z porady dyżurującego lekarza w jednej z przychodni w tym mieście - teraz muszą się po nią udawać do .Nysy.

- Faktycznie, ograniczenie liczby punktów było zbyt restrykcyjne, dlatego centrala funduszu, uwzględniając uwagi zgłaszane przez oddziały w terenie, wniosła już poprawki do wcześniejszego rozporządzenia - wyjaśnia Jerzy Pilarski, naczelnik Wydziału Świadczeń i Opieki Zdrowotnej opolskiego NFZ. - Dopuściła możliwość uruchamiania dodatkowych punktów przez te placówki, które wygrały konkurs.
Opolski NFZ poinformował już o takiej możliwości zwycięskie placówki w miniony piątek. - Otrzymaliśmy też wstępne deklaracje o chęci uruchomienia dodatkowych dyżurów w powiecie brzeskim, a konkretnie w Grodkowie, nyskim, prudnickim i głubczyckim - dodaje Tomasz Uher, zastępca dyrektora ds. medycznych opolskiego NFZ. - Musimy jednak poczekać na oficjalne zarządzenie centrali. Prawdopodobnie pojawi się ono lada moment.

Ale z powiatów dochodzą też sygnały, że niektóre placówki
nie potrafią się wzajemnie porozumieć lub nie chcą zatrudnić tzw. podwykonawców dyżurów, gdyż wolą zatrzymać pieniądze z kontraktu dla siebie. Choć skazują pacjentów np. na to, że w nocy, z gorączką, będą musieli pokonywać kilometry do najbliższego lekarza.

- Jeśli zaczną do nas wpływać skargi na zły dostęp do nocnej i świątecznej opieki, a przychodnie i szpitale, które wygrały konkurs, będą się uchylać od utworzenia dodatkowych miejsc - zapowiada Jerzy Pilarski - to rozważymy wypowiedzenie kontraktu. Będą kontrole.

Dyżury Pełnią:

Opole - Poliklinka MSWiA ul. Krakowska 44 (dyżury zapewnia NZOZ Optima Medycyna)
Brzeg - ul. Mossora 1 (dyżury zapewnia NZOZ ARS-MED Lubsza)
Ozimek - Szpital Św. Rocha ul. Częstochowska 31
Niemodln - NZOZ Medyk ul.Zamkowa 4
Nysa - NZOZ Optima Medycyna ul. Kolejowa 2 b
Namysłów - NZOZ Pro-Familia ul.Pocztowa 7
Prudnik - NZOZ Optima Medycyna ul. Nyska 1
Kluczbork - Powiatowe Centrum Zdrowia ul. M.C. Skłodowskiej 23
Olesno - ZOZ ul. Klonowa 1
Strzelce Op. - Szpital Powiatowy ul. Opolska 36
Krapkowice - Krapkowickie Centrum Zdrowia Os. XXX-lecia 21
Kędzierzyn-Koźle - NZOZ Falck Medycyna ul. Mostowa 30 b
>+ Głubczyce - SP ZOZ w Likwidacji ul. M. C. Skłodowskiej26.

Dodatkowo dyżury zapowiedzieli:

Grodków - NZOZ Promed ul. Szpitalna 13 (w ramach podwykonawcy)
Zdzieszowice - NZOZ Grupowa Praktyka Lekarza Rodzinnego ul. (na razie przez 2 tygodnie, licząc na uzyskanie kontraktu)

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska