Gdzie po wiedzę? Sprawdź ofertę dla przyszłych studentów

fot. Archiwum uczelni
Studenci z Wyższej Szkoły Bankowej mają się z czego cieszyć. Na ich uczelni otwarto trzeci biznesowy kierunek.
Studenci z Wyższej Szkoły Bankowej mają się z czego cieszyć. Na ich uczelni otwarto trzeci biznesowy kierunek. fot. Archiwum uczelni
Jak wypromować sportowca, jechać z konwojem do Czadu, leczyć przy pomocy muzyki - dowiedzą się studenci nowych kierunków otwieranych przez nasze uczelnie. Rekrutacja rozpoczęta! Macie 1001 możliwości!

Marketing sportowy oraz transport krajowy i międzynarodowy to nowe specjalności Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Chcemy kształcić specjalistów konkretnych dziedzin. Jeśli chodzi o transport, to potrzeba nam fachowców, bo przez Polskę przebiegają dwa ważne korytarze transportowe - mówi dr Tadeusz Pokusa, dziekan Wydziału Ekonomicznego w WSZiA.

W ramach tej specjalności absolwenci zdobędą wiedzę z zakresu ekonomiki transportu, kształtowania funkcji transportowo-magazynowych, logistyki międzynarodowej oraz projektowania sfery eurologistyki. - Naszym drugim oczkiem w głowie jest marketing sportowy. W krajach zachodnich rozwój takich specjalności jak właśnie zarządzanie sportem czy marketing sportu, trwa od lat. Na naszych uczelniach: ekonomicznych i AWF-ach, kształcenie w tym zakresie jest zbyt skromne. Natomiast potrzeby środowiska, czyli sportowców, w tej dziedzinie są coraz większe - mówi dziekan Pokusa.

- Ponadto sportowcom coraz łatwiej znaleźć sponsorów, bo stale rośnie medialna popularność sportu. Firmy rozumieją, że jego dynamika i emocje to doskonałe tło kształtowania wizerunku, budowania marki.
Studia na marketingu sportowym adresowane są do członków i szefów klubów sportowych, stowarzyszeń kultury fizycznej, związków sportowych, przedsiębiorstw rozważających inwestowanie w sport, rzeczywistych i potencjalnych sponsorów sportu.

Od października także Uniwersytet Opolski otwiera nowe kierunki. Są to europeistyka II stopnia oraz muzykologia.
- Ten pierwszy już od roku cieszy się powodzeniem na Uniwersytecie Opolskim. Tyle że do tej pory można go było ukończyć tylko na poziomie licencjata - mówi prof. Marek Grochalski, prorektor ds. studentów. - Teraz mamy więcej kadry i możemy otworzyć studia drugiego stopnia. Są skierowane nie tylko do absolwentów UO, ale i innych uczelni - mówi.

Drugi kierunek to muzykologia - powstanie na Wydziale Teologicznym. Uczelnia chce, żeby studia te miały charakter elitarny, dlatego na pierwszy rok zostanie przyjętych tylko 20 studentów. - Ten kierunek ma tylko kilka uczelni w Polsce - mówi prorektor. - Chcemy kształcić nauczycieli edukacji muzycznej szkół podstawowych oraz gimnazjów. W kraju brakuje tego typu specjalistów - dodaje. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na UO za rok pojawi się kolejny nowy kierunek, czyli historia sztuki.

Jeśli chodzi o Politechnikę Opolską, to w roku akademickim 2010/2011 żacy będą mieli okazję studiować tam m.in. technologię żywności i żywienie człowieka. - Ten kierunek jest bardzo przyszłościowy zwłaszcza u nas, bo Opolszczyzna to województwo z niesamowitym potencjałem rolnym. A do tego znajduje się tu kilkanaście potentatów przemysłu spożywczego. Produkujemy przecież jogurty, odżywki dla niemowląt, słodycze, mrożonki. Pracy dla specjalistów z dyplomem technologa żywności z pewnością nie zabraknie - mówi prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. nauki PO.

Od zeszłego roku na politechnice studiować można także architekturę i urbanistykę. - Co ważne, lada moment ruszamy z budową nowego wydziału budownictwa. To będzie wspaniała baza dla naszych studentów. W środku znajdą się pracownie architektoniczne i laboratoria z prawdziwego zdarzenia - mówi dr Anna Król, prorektor ds. inwestycji i rozwoju PO.

Opolski oddział wrocławskiej Wyższej Szkoły Bankowej od tego roku może się pochwalić trzecim kierunkiem studiów. - Właśnie otrzymaliśmy pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej dotyczącą kształcenia na kolejnym kierunku - zarządzanie. To kierunek zgodny z biznesowym profilem naszej uczelni - mówi Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza ds. PR.

- Dla studentów tego kierunku chcemy organizować dodatkowe praktyki i staże w polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach - mówi Radosław Rybczyński, kanclerz WSB. - Nowoczesny budynek, wysoko kwalifikowana kadra wrocławska oraz dyplom wrocławskiej uczelni to nasze atuty- dodaje. W Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej studiować można, oprócz dotąd kojarzonych z uczelnią tradycyjnych pielęgniarstwa i położnictwa, także kosmetologię i zdrowie publiczne.

Ten drugi kierunek daje możliwość pracy we wszystkich szczeblach administracji służby zdrowia. W przyszłości PMWSZ planuje także otwarcie ratownictwa medycznego. Nowości w swojej ofercie ma także Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Jest to informatyka w biznesie. Absolwenci tego kierunku będą wysokiej klasy specjalistami w technologiach informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i zarządzaniu obiektami gospodarczymi, głównie małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Rekrutację rozpoczęła także Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, która ma swój wydział zamiejscowy w Opolu. Tu na chętnych czekają studia na kierunku pedagogika. Program nauczania jest tak skonstruowany, żeby umożliwić zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności zawodowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska