Gdzie pomoc lekarza w święta wielkanocne w Opolu i na Opolszczyźnie?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę.
Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. pixabay
W czasie Świąt Wielkanocnych pomocy lekarskiej udzielać będą punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej w 13 miastach Opolszczyzny (uwaga - są zmiany na liście). Nie wszystkie SOR-y i Izby Przyjęć są dostępne, nawet w pilnych przypadkach.

Gwałtownie rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 powoduje, że tegoroczną Wielkanoc ponownie musimy spędzić w wąskim gronie domowników. Od postawy każdego z nas zależy, czy epidemię koronawirusa w końcu uda się pokonać. Jeśli jednak już w czasie świąt będziemy potrzebowali pomocy lekarskiej, każdy ją dostanie. Gdzie jej szukać?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Opolu i innych opolskich miastach

Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. W zależności od stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego.

Jeśli lekarz przyjmujący w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podejrzewa u pacjenta zakażenie koronawirusem, ma możliwość skierowania go na test wykrywający SARS-CoV-2.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dostępna jest na Opolszczyźnie w następujących miejscach:

  • Brzeskie Centrum Medyczne (77) 444 65 03
  • Szpital Powiatowy w Głubczycach (77) 480 11 20
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu (ul. Judyma) - (77) 406 27 52
  • Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku (77) 418 25 29
  • Krapkowickie Centrum Zdrowia (77)440 31 00 01
  • Namysłowskie Centrum Zdrowia (77) 404 02 27
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie (34) 350 97 27
  • Szpital Świętego Rocha w Ozimku (77) 427 34 14
  • Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich (77) 407 02 44
  • Szpital Wojewódzki w Opolu (77) 887 21 25
  • NZOZ "MEDYK" w Niemodlinie 664 092 998
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie (77) 887 21 26
  • Prudnik - uwaga zmiana! Od 1 kwietnia nastąpiła zmiana adresu udzielania świadczeń. Od teraz pomocy należy szukać przy ul. Piastowskiej 64. Zmienił się też numer telefonu. Aktualny to (77) 406 78 99

Szczegóły dotyczące przyjęć przez pediatrów na stronie opolskiego NFZ.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, możesz skorzystać z nowej ścieżki zlecenia testów w kierunku COVID-19 – internetowego formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom.

Zamieszczona tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych przez Ciebie odpowiedzi, system oceni, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem.

Jeśli okaże się, że powinieneś wykonać diagnozujący to test, możesz zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej, który zleci badanie.

Punkty pobrań wymazów

Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa może go wykonać bezpłatnie w jednym z punktów pobrań wymazów. W całym kraju jest ponad 636 takich punktów. Na Opolszczyźnie funkcjonują 22 punkty wymazowe.

Od 1 kwietnia działa nowy punkt w Grodkowie przy ul. Sportowej 3. Prowadzi go Diagnostyka Sp. z.o.o. Punkt jest czynny codziennie w godz. 8-11. Tel. 693-941-037

Po zleceniu badania, otrzymasz informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test blisko swojego miejsca zamieszkania i uniknąć oczekiwania w dużej grupie pacjentów.

W wiadomości z systemu znajdziesz również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta, za pomocą której możesz zaakceptować lub odrzucić zalecany termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania. Listę wszystkich punktów pobrań wraz z aktualnymi godzinami pracy znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia oraz stronie pacjent.gov.pl.

Nagły wypadek w święta wielkanocne

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają także Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.
Uwaga, nie są ogólnodostępne SOR-y i Izby Przyjęć w szpitalach covidowych.

Nie działa Izba Przyjęć w Szpitalu Powiatowym w Głubczycach, w szpitalu w Kup oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu przy ul. Krakowskiej. Nie jest też dostępny Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Roosevelta.

Ważne! Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinieneś zgłosić swoje objawy przed kontaktem z personelem SOR lub IP.

Zagrożenie życia - dzwoń na pogotowie ratunkowe

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod nr tel. 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.

Konsultanci podpowiedzą również, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.

Dyżurny dentysta. Co robić, gdy zaboli ząb w święta wielkanocne

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że dyżur bólowy w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej (od godziny 19.00 do 7.00 rano w dni powszednie, w sobotę, niedzielę i święta całodobowo) zapewnia:

  • Zakład Usług Medycznych KAMMED spółka z o.o. - Brzeg , ul. Ziemi Tarnowskiej 3, telefon: 508 259 499
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PARTNER-DENTAL Marcin Marasek, Głogówek, ul. Dworcowa 23A, telefon: 795 081 710

Walka z niewidzialnym wrogiem ciągle trwa – w tym szczególnym czasie należy pamiętać o obowiązujących ograniczeniach.

  • Nie organizuj dużych spotkań, święta spędź z najbliższą rodziną.
  • Kiedy wychodzisz z domu, pamiętaj, by szczelnie zasłaniać usta i nos maseczką
  • Zachowuj bezpieczny odstęp od innych osób.
  • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie, regularnie wietrz pomieszczenia.
  • Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy choroby, nie czekaj i zgłoś się po pomoc medyczną.
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska