Gdzie wybrać się na jeden dzień na Dolnym Śląsku? Propozycje ciekawych wycieczek na czerwcowy weekend

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Znajduje się w kopalni w Złotym Stoku na jednej z turystycznych tras podziemnych. Spływa z wysokości 8 metrów i robi piorunujące wrażenie. Na miejscu można się przejechać "Pomarańczowym Pociągiem" lub skorzystać z mocy atrakcji dla najmłodszych, np. płukanie złota.
Znajduje się w kopalni w Złotym Stoku na jednej z turystycznych tras podziemnych. Spływa z wysokości 8 metrów i robi piorunujące wrażenie. Na miejscu można się przejechać "Pomarańczowym Pociągiem" lub skorzystać z mocy atrakcji dla najmłodszych, np. płukanie złota. użyczone Kopalnia złota w Złotym Stoku
Sprzyjająca majowa aura zachęca do pieszych wędrówek i eksplorowania regionu zachodniej Polski, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Mamy jedyny podziemny wodospad w kraju, Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym czy jedno miasto podzielone Nysą Łużycką. Zobaczcie nasze propozycje tego, gdzie spędzić wolne chwile.

Spis treści

Wiosenna pogoda już niedługo będzie nas rozpieszczać i to najlepszy powód, żeby zaplanować wypad za miasto. Dolny Śląsk ma do zaoferowania wiele miejsc, które można zobaczyć w trakcie jednodniowej wycieczki. Które z nich szczególnie polecamy?

Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym uznane za jeden z nowych cudów Polski przez National Geographic. Jest tam bajecznie

Jeszcze kilkanaście lat temu o tym miejscu słyszało niewielu, a sama atrakcja była nieodkrytym skarbem regionu. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ale mimo wielu osób, które spotkamy na szlaku, to wciąż miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Skąd wziął się ich unikalny kolor?
Przed wybuchem drugiej wojny światowej wydobywano w tych miejscach piryt, a podłoże poszczególnych wyrobisk charakteryzuje się różnym składem chemicznym. Kiedy zaniechano prac, doły naturalnie wypełniły się wodą, dając początek jeziorkom: Zielonemu, Purpurowemu, Żółtemu oraz Błękitnemu. Wszystkie z nich położone są na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego w odległości kilkudziesięciu do kilkuset metrów.

Na zdjęciu widać Żółte Jeziorko, czyli jedno z czterech, jakie spotkamy na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ich kolor uzależniony jest od składu
Na zdjęciu widać Żółte Jeziorko, czyli jedno z czterech, jakie spotkamy na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ich kolor uzależniony jest od składu chemicznego podłoża. Atrakcja z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem turystów, do których dyspozycji zostało oddanych kilka parkingów oraz pola namiotowe i campingowe. Klaudia Korfanty

Wejście darmowe, a parking płatny. Na miejscu strefa wypoczynku i miejsce na grilla

Wejście na teren Kolorowych Jeziorek jest bezpłatne, więc jeśli podróżujemy pociągiem (wyjątkowo malownicza trasa) nie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Za parking, położony około 30-40 metrów od pierwszego jeziorka będziemy musieli zapłacić 20 zł. Na miejscu zostało wytyczona specjalna strefa dla campingów. Jest pole namiotowe i istnieje możliwość rozpalenia grilla.

Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek? Mapa

Podróż z Wrocławia przez autostradę A4 powinna zająć nam nie dłużej niż 1,5 godziny. Przy zjeździe na Kostomłoty należy dalej kierować się drogą nr 5 w kierunku Strzegomia oraz Bolkowa. Na załączonej mapie znajdziecie dokładną lokalizację.

Tak dojedziecie do Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich. Szczegółowa trasa

Jedyny podziemny wodospad w Polsce. Gdzie go szukać? Na Dolnym Śląsku!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku może stanowić idealną propozycję na rodzinny wypad. Podziemna atrakcja została uruchomiona w 1996 roku, a do dyspozycji turystów oddane są trzy trasy:

 • Sztolnia Gertruda,
 • Sztolnia Czarna Górna z jedynym w kraju podziemnym wodospadem o wysokości 8 metrów
 • Sztolnia Czarna Dolna, z której wyjeżdża się się "Pomarańczowym Tramwajem"

Kopalnia w Złotym Stoku tworzy wraz z innymi miejscami Szlak Tajemniczych Podziemi. Pozostałe to:

 • Kopalnia Uranu w Kletnie
 • Twierdza Kłodzko
 • Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
 • Twierdza Srebrna Góra
 • Sztolnie Walimskie Riese
 • Podziemne Miasto Osówka
 • Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 • Geopark w Krobicy
 • Podziemia Zamku Książ
Znajduje się w kopalni w Złotym Stoku na jednej z turystycznych tras podziemnych. Spływa z wysokości 8 metrów i robi piorunujące wrażenie. Na miejscu
Znajduje się w kopalni w Złotym Stoku na jednej z turystycznych tras podziemnych. Spływa z wysokości 8 metrów i robi piorunujące wrażenie. Na miejscu można się przejechać "Pomarańczowym Pociągiem" lub skorzystać z mocy atrakcji dla najmłodszych, np. płukanie złota. użyczone Kopalnia złota w Złotym Stoku

Kopalnia w Złotym Stoku. Cennik biletów 2023

Istnieje kilka opcji zwiedzania podziemi kopalni, a dla szkół organizowane są dwu- i trzydniowe wycieczki. Na miejscu czeka też na nas kilka dodatkowych atrakcji. Ile zapłacimy za bilety indywidualne?

 1. Kopalnia Złota - bilet normalny: 44 zł, bilet ulgowy: 36 zł
 2. Średniowieczna Osada Górnicza - bilet normalny: 31 zł, bilet ulgowy: 24 zł
 3. Sztolnia Ochrowa - bilet normalny: 24 zł, bilet ulgowy: 19 zł

Zobacz także:

Przygotowania do sezonu na wrocławskim kąpielisku

Kraina Domów Przysłupowych i Góry Łużyckie

W Bogatyni, ale i na całym Pogórzu Izerskim znajduje się wyjątkowa zabudowa, którą tworzą szachulcowe i przysłupowe domy. Niektóre są odremontowane, a inne niszczeją. Pamięć o zabytkowej architekturze jako pierwsza zaczęła kultywować Elżbieta Lech-Gothardt, właścicielka "Zagrody Kołodzieja". To ona deska po desce przeniosła stary dom z Wigancic (nieistniejąca dziś wieś) do Zgorzelca i zaczęła pomagać w pozyskiwaniu środków na renowację domów przysłupowych, m.in. mieszkańcom Bogatyni i Działoszyna.

Charakterystyczna zabudowa Górnych Łużyc spotykana jest nie tylko w Polsce, ale też Czechach oraz Niemcach. Wiele z budynków dostaje w ostatnich latach
Charakterystyczna zabudowa Górnych Łużyc spotykana jest nie tylko w Polsce, ale też Czechach oraz Niemcach. Wiele z budynków dostaje w ostatnich latach drugie życie i są dofinansowywane ze środków konserwatora zabytków, samorządów i ministerstwa. Najwięcej z nich znajduje się w rejonie Bogatyni, ale i Pogórza Izerskiego.

Na zdjęciu widoczny jest odremontowany dom w Działoszynie pod nr 163. Paulina Gadomska

Odremontowane budynki znajdują się również po czeskiej i niemieckiej stronie w rejonie Gór Łużyckich, które wciąż są nieodkryte przez turystów. Najwyższym szczytem pasma jest Łysa Góra, czyli czeski Luž i niemiecka Lausche. U jej podnóża znajdują się zabytkowe domy, a w okolicy znajdziemy kilka bezpłatnych wież widokowych.

Luž, podobnie jak np. Jodłowa czy Studenec, to kopuły wulkaniczne, które powstały przed wiekami w wyniku szybkiego piętrzenia się lawy. Ona sama nie wydostawała się na zewnątrz, dlatego góry charakteryzują się stromymi zboczami i płaskim podłożem na szczytach.

Jedno miasto podzielone Nysą Łużycką. Tu zabytek stoi na zabytku

Ze Zgorzelca do Goerlitz można przespacerować się na piechotę. W pobliżu mostu Staromiejskiego znajduje się malownicze Przedmieście Nyskie, a po drugiej stronie rzeki widać wieże kościoła św. Piotra i Pawła. Na niemieckim rynku znajduje się mnóstwo uroczych kawiarni i restauracji, które z każdej strony otoczone są znakami historii. Samo miasto może pochwalić się 4000 zabytków, a domy kupieckie starają się o wpis na listę UNESCO.

W Goerlitz znajduje się aż 4000 zabytków, które pochodzą z różnych epok. Część z nich pamięta jeszcze czasy renesansu, a większość jest systematycznie
W Goerlitz znajduje się aż 4000 zabytków, które pochodzą z różnych epok. Część z nich pamięta jeszcze czasy renesansu, a większość jest systematycznie odnawiana i konserwowana. Paulina Gadomska

Najdalej wysunięte na wschód miasto w Niemczech nie ucierpiało w wyniku działań wojennych. Co prawda wysadzono wszystkie kładki (nigdy nie zdecydowano o ich odbudowie) oraz mosty, ale budynki pozostały niewzruszone. To między innymi dlatego Goerlitz zainspirowało twórców z Hollywood do kręcenia tu swoich filmów. Wśród najważniejszych są:

 • Goethe!
 • W 80 dni dookoła świata
 • Złodziejka książek
 • Bękarty wojny, za które Christoph Waltz dostał Oscara za najlepszą rolę drugoplanową
 • Uczeń Czarnoksiężnika
 • Grand Budapest Hotel, uhonorowany 4 statuetkami Oscarów
 • Lektor, za który Kate Winslet dostała Oscara

Co warto zobaczyć w Goerlitz? Zacznijmy od Untermarkt

"Rynek Dolny" (Targ Śledziowy lub Stary Rynek), czyli centralny plac w mieście to eklektyczny zbiór renesansowych i barokowych zabytków, które tworzą współczesny obraz Goerlitz. Co tu znajdziemy?

 • Miejski Ratusz i zegary Sculcetusa, pochodzące z 1550 roku;
 • Fontannę Neptuna (barok);
 • Wagę Miejską, której najniższa kondygnacja pochodzi z 1453 roku;
 • Łuk Szeptów, znajdujący się przy jednej z kamienic. Ulubione miejsce zakochanych, którzy mogą mówić sobie czułości z dwóch różnych stron i doskonale je słyszeć;
 • Aptekę Ratuszową, która została wybudowana w 1453 roku;
 • Muzeum Śląskie.

"Rynek Górny" oraz trzy wieże obronne

To przez ten plac w kształcie prostokąta prowadził historyczny szlak handlowy VIA REGIA. W jego otoczeniu znajduje się kilkanaście kamienic z różnych epok oraz kilka zabytków: protestancki Kościół Świętej Trójcy, wieża obronna Reichenbach (1376 r.) oraz bastion Kaisertrutz (1490 r.).

Dwie pozostałe wieże to: Gruba Wieża oraz wieża św. Mikołaja. Pierwsza z nich powstała w 1250 roku i stanowi część dawnej fortyfikacji miasta. Liczy 46 metrów wysokości i posiada ponad 5 metrów szerokości w dolnej części. Z czterech wież, które pełniły funkcje strażnicze oraz obronne, do dziś przetrwały trzy z nich.

Ostatnią jest wieża św. Mikołaja (1383 r.), która posiada barokowy hełm. Dawniej przy niej mieściła się Brama Mikołajska, stanowiąca wrota do miasta, ale została rozebrana w pierwszej połowie XIX wieku. Na drewnianej konstrukcji znajdowała się postać Jezusa Chrystusa, którą mijali pielgrzymi zmierzający do Grobu Pańskiego i na cmentarz (istniejący do dziś) św. Mikołaja.

Pozostałe atrakcje Dolnego Śląska

Wycieczka do Goerlitz będzie obfitowała w atrakcje, które czekają również na fanów wycieczek rowerowych oraz kąpieli wodnych. Niedaleko znajduje się sztuczne jezioro, przy którym została poprowadzona asfaltowa droga, licząca około 38 kilometrów.

Jesteście ciekawi, co jeszcze dla Was przygotowaliśmy? Więcej miejsc wartych odwiedzenia znajdziecie w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie wybrać się na jeden dzień na Dolnym Śląsku? Propozycje ciekawych wycieczek na czerwcowy weekend - Gazeta Wrocławska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
av
Nie "gdzie" lecz "dokąd". Justynko.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska