Genealodzy do gimnazjalistów: przygotujcie drzewa waszych rodzin!

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Doświadczeni genealodzy budują drzewa liczące tysiące przodków, ale gimnazjaliści mogą zacząć od trzech pokoleń.
Doświadczeni genealodzy budują drzewa liczące tysiące przodków, ale gimnazjaliści mogą zacząć od trzech pokoleń. Jarosław Staśkiewicz
Udział w konkursie „Moje drzewo genealogiczne” można zgłaszać do 31 stycznia. Potem uczniowie będą mieli trzy miesiące na szukanie przodków.

- Chcemy w ten sposób zachęcić uczniów do poznawania historii poprzez poznawanie dziejów swojej rodziny - mówi Jolanta Ilnicka, prezes Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy, które ogłosiło konkurs i będzie go prowadzić we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu i Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

W ten sposób pasjonaci historii rodzinnej chcą rozpropagować to hobby wśród młodych pokoleń, choć i dziś genealodzy z naszego regionu nie mają się czego wstydzić. - Koledzy z innych stowarzyszeń zazdroszczą nam średniej wieku, bo mamy wśród nas i studentów, i wiele osób w wieku 20-30 lat - zaznacza pani prezes Ilnicka.

Swoje uczestnictwo w konkursie mogą zgłosić uczniowie gimnazjów z całego województwa, a czas na przysłanie karty zgłoszenia upływa z końcem miesiąca.

- Potem, jeżeli byłaby taka potrzeba, to jesteśmy w stanie zorganizować warsztaty dla nauczycieli czy lekcje dla uczniów, na których pokażemy jak szukać przodków i jak korzystać z archiwalnych dokumentów - dodaje Jolanta Ilnicka.

Co ważne - konkurs nie polega tylko na przygotowaniu drzewa, ale liczyć się będzie również zgromadzona dokumentacja poświęcona historii rodziny: zdjęcia, listy, metryki.

Organizatorzy zapowiadają, że w zależności od zainteresowania konkursem, w kolejnych edycjach pomyślą o możliwości rozszerzenia grona odbiorców np. o uczniów szkół podstawowych. - Szukamy również sponsorów konkursu i gdyby ktoś chciał ufundować nagrody dla autorów najlepszych prac, to prosimy o kontakt - zachęca szefowa Opolskich Genealogów.

Stowarzyszenie działa już od trzech lat, a jego sztandarowym projektem jest największa w Polsce konferencja genealogiczna organizowana w Brzegu. Na co dzień genealodzy spotykają się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 18-20 w Opolu.

O tej działalności i samym konkursie można przeczytać na stronie genealodzy.opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska