Generał Le Rond w Opolu! Niesamowita inscenizacja w wykonaniu harcerzy. Zobaczcie zdjęcia

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Rekonstrukcja przyjazdu generała Le Ronda do Opola powstała w ramach programu edukacyjno-wychowawczego „Tobie Polsko ZHR”. Inscenizację przygotowali harcerze.
Rekonstrukcja przyjazdu generała Le Ronda do Opola powstała w ramach programu edukacyjno-wychowawczego „Tobie Polsko ZHR”. Inscenizację przygotowali harcerze. Mirela Mazurkiewicz
Do stolicy regionu zjechało kilkaset druhen i druhów Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z całego kraju. Przygotowana przez nich inscenizacja była częścią obchodów Dni Opola. Miała przypomnieć fragment plebiscytowej historii tych terenów.

Właśnie mija sto lat od trzeciego powstania śląskiego. Harcerki i harcerze efektowną rekonstrukcją zadbali o to, by pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła.

- Powstanie było zwycięskie, stąd nasza duma. Ono decydowało o tym, które części Śląska wejdą w granice Polski – mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski. - Opole jest miastem, w którym zawsze biło serce dla Polski i to wspólnie przypominamy. Plebiscyt podzielił Śląsk na część polską i niemiecką, ale tu w kolejnych latach mieszkali Polscy. Oni, w tym trudnym okresie, nie bali się mówić z dumą o swoich korzeniach. Całym sercem byli za Polską i czasami oddawali za to życie i zdrowie. Dlatego cieszę się, że o nich pamiętamy.

Polska po I wojnie światowej odzyskała niepodległość, ale wraz z tym zaczął się trudny czas walki o jej utrzymanie i o granice państwa, czego przejawem były powstania śląskie. Aby uspokoić sytuację na Śląsku, alianci wprowadzili wojska rozjemcze, a o przynależności Śląska do Polski lub Niemiec miał zadecydować plebiscyt. Nad jego przygotowaniem czuwała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku. Komisję tworzyli reprezentanci zwycięskich mocarstw europejskich, czyli Francji, Wielkiej Brytania i Włoch. Pracami kierował Francuz gen. Henri Le Rond, którego przyjazd do Opola przypomniano w rekonstrukcji.

- Wojska rozjemcze miały pilnować obiektywnego przebiegu plebiscytu. A generał Le Rond miał serce, które biło również dla Polski, dlatego Polacy tak bardzo cieszyli się z jego przyjazdu - mówił prezydent Wiśniewski.

– W inscenizacji nie brali udziału zawodowi rekonstruktorzy, ale harcerze, którzy doskonale odegrali swoje role – podkreśla Mateusz Dybka, komendant programu edukacyjno-wychowawczego „Tobie Polsko ZHR”, którego jednym z elementów była dzisiejsza (26.06) rekonstrukcja. - Pokazaliśmy wojsko francuskie i angielskie w mundurach, ale również wojsko szkockie, w kiltach, czyli charakterystycznych, szkockich spódniczkach.

Rekonstruktorzy przeszli od Dworca Głównego PKP w Opolu, ul. Krakowską aż do Opolskiej Nike, czyli Pomnika Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie złożono kwiaty. Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej tenor Wojciech Poprawa przejmująco odśpiewał Rotę Śląską.

Po mszy, która o godz. 18 rozpoczęła się w Kościół na Górce nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej twórcy harcerstwa polskiego na Śląsku, podharcmistrzowi Miłoszowi Sołtysowi. – Być może nie wszyscy wiedzą, ale ten zasłużony powstaniec śląski urodził się w Opolu. Został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Buchenwald – przypomina Mateusz Dybka. - Dzięki przychylności prezydenta Opola oraz Instytut Śląskiego w Opolu mogliśmy przypomnieć ten fragment historii opolanom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska