Germanistyka zaprasza mniejszość niemiecką

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wśród studentów i absolwentów opolskiej germanistyki jest wielu członków mniejszości. Nowa specjalność ma przyciągnąć kolejnych.
Wśród studentów i absolwentów opolskiej germanistyki jest wielu członków mniejszości. Nowa specjalność ma przyciągnąć kolejnych.
Kształcenie. W Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego rusza od października na studiach licencjackich nowa specjalność: niemiecki jako język mniejszości oraz jako język obcy.

Jest to zupełnie nowa inicjatywa - mówi prof. Maria Katarzyna Lasatowicz, dyrektor instytutu. - Wychodzimy z nią naprzeciw oczekiwań liderów i środowiska mniejszości niemieckiej. Specjalność ta pozwoli zdobyć studentom uprawnienia do nauczania w przedszkolach i w szkołach podstawowych. Na razie chcemy te studia prowadzić na poziomie licencjackim, by zorientować się, jakie wzbudzą one zainteresowanie. Jeśli zapotrzebowanie będzie, jesteśmy gotowi do ich kontynuowania na poziomie magisterskim.

Profesor Lasatowicz zapewnia, że zgodnie z profilem tej specjalności program studiów kładzie szczególny nacisk na przedmioty związane z kształtowaniem u uczniów niemieckiej tożsamości: realioznawstwo, kulturę, historię i geografię zarówno Śląska, jak i Niemiec i krajów języka niemieckiego. Studentów ze środowiska mniejszości z pewnością zainteresuje także twórczość niemieckich pisarzy śląskich, zarówno dawnych, jak i współczesnych, mających na Śląsku korzenie.

Obok nowej specjalności opolska gerministyka zaprasza także studentów poziomu magisterskiego na specjalizację związana tematycznie z mniejszością niemiecką.

- Prowadzimy ją od około 8 lat - przypomina prof. Lasatowicz. - W Zakładzie Języka Niemieckiego powstało w tym czasie bardzo dużo prac poświęconych praktycznemu kształceniu dwujęzycznemu w szkołach naszego regionu. Ich autorami są często młodzi członkowie mniejszości.
Inną ciekawą dla mniejszości grupą prac są biografie językowe najstarszych mieszkańców regionu. Wzbogacone nagraniami, pokazują postaci ludzi pod kątem ich wieloletnich związków z językiem niemieckim. Te portrety są też okazją do prezentowania dawnych zwyczajów, przedwojennego szkolnictwa na Śląsku itp.

W ramach kierunku filologia germańska od roku akademickiego 2012/2013 studenci studiów licencjackich będą mogli wybierać spośród następujących nowych specjalności: translatoryka (tłumaczenia); język niemiecki w prawie i gospodarce; język niemiecki w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej - specjalność nauczycielska oraz filologia germańska nauczycielska z rozszerzonym językiem angielskim.

- Sądzę, że studentów wywodzących się z rodzin mniejszościowych szczególnie zainteresuje specjalność przygotowująca ich do pracy w przed-szkolach. Edukacja na tym poziomie jest obecnie jednym z priorytetów towarzystwa Społeczno-Kulturanego Niemców - dodaje profesor Lasatowicz. - W ramach tej specjalności zaprosiliśmy do współpracy także partnerów niemieckich, m.in. z Uniwersytetu Pedagogicznego w Osnabrueck.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska