Getin Bank pozwany do sądu

(oprac. dora)
W skierowanym do sądu pozwie przeciw Getin Bankowi UOKiK zakwestionował postanowienia stosowane w regulaminie oraz w umowie kredytu hipotecznego. (fot. logo UOKiK)
W skierowanym do sądu pozwie przeciw Getin Bankowi UOKiK zakwestionował postanowienia stosowane w regulaminie oraz w umowie kredytu hipotecznego. (fot. logo UOKiK)
Wycena nieruchomości na koszt kredytobiorcy w przypadku opóźnień w spłacie kredytu – to jedna z dwóch zakwestionowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów klauzur w umowach kredytu hipotecznego stosowanych przez Getin Bank.

W skierowanym do sądu pozwie przeciw Getin Bankowi UOKiK zakwestionował postanowienia stosowane w regulaminie oraz w umowie kredytu hipotecznego.

Zobacz: Opole kontra EnergiaPro

Jedno z nich dotyczy utrzymywania podwyższonego oprocentowania kredytu mimo prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Kwestionowana klauzula jest znana kredytobiorcom, którzy po tzw. okresie przejściowym, czyli przed ustanowieniem hipoteki na rzecz banku, nadal byli zobowiązani do zapłaty wyższego oprocentowania.

Bank przewidywał zmniejszenie oprocentowania, ale dopiero po upływie określonego czasu, a nie w momencie ustania ryzyka związanego z brakiem zabezpieczenia. Zdaniem Urzędu tego typu działanie niekorzystnie kształtuje sytuację ekonomiczną konsumenta, rażąco uprzywilejowując bank.

Ponadto Urząd kwestionuje prawo banku do dokonania na koszt kredytobiorcy wyceny nieruchomości w przypadku, gdy zalega on z terminową spłatą dwóch rat kredytu.

Zdaniem UOKiK wiązanie przez bank sytuacji zalegania ze spłatą kredytu z obowiązkiem dokonania wyceny nieruchomości jest bezpodstawne. Wycena jest uzasadniona w przypadku zmiany wartości nieruchomości, natomiast nie ma żadnego związku z zaleganiem przez kredytobiorcę ze spłatą rat. Takie działanie powoduje, że konsument ponosi dodatkowe, nieuzasadnione koszty.

Jeżeli sąd podzieli argumenty Prezesa Urzędu, zakwestionowane postanowienia zostaną wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a ich stosowanie w obrocie będzie zabronione.

Zobacz: Kary za naruszenie zbiorowych praw konsumentów

Jeśli przedsiębiorcy mimo to będą ją stosowali, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Obecnie w rejestrze zawierającym ponad 1500 niedozwolonych klauzul - 92 dotyczy usług finansowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska