Giganci ze szkolnej Doliny Krzemowej znowu zaimponowali wynalazkami na międzynarodowej wystawie

Redakcja
Od lewej:Tomasz Morawietz i Tomasz Walerus
Od lewej:Tomasz Morawietz i Tomasz Walerus Gzowski
Projekty uczniów ze szkolnej Doliny Krzemowej, jak niektórzy określają Gzowskiego, zostały w nietypowych i trudnych realiach pandemii COVID-19, obsypane nagrodami na prestiżowych konkursach i olimpiadzie.

Uczniowie Gzowskiego wzięli udział w 14. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „IWIS 2020”. Wydarzenie zorganizowane było przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, przy współpracy z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej oraz Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA. Wystawa została objęta patronatem strategicznym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

International Warsaw Invention Show, to największa w Polsce impreza międzynarodowa, zajmująca się promowaniem innowacji i jedna z trzech najbardziej prestiżowych wystaw wynalazków w Europie. W jej trakcie zaprezentowano rozwiązania z ponad 20. państw, między innymi z Malezji, Rumunii, Kanady, USA, Chorwacji, Brazylii, Indonezji, Iranu, Tajwanu, Tajlandii, Iranu, Wietnamu, Arabii Saudyjskiej. Wynalazcy pokazali ponad 250 projektów.

- Zaprezentowaliśmy w Warszawie Leaf Block, czyli polski bloczek komórkowy z pelletem z liści - mówią Tomasz Morawietz i Tomasz Walerus, uhonorowani złotym medalem. - Zaprojektowaliśmy materiał ścienny, którego 40 % objętości stanowi komponent, uzyskiwany ze sprasowanej, odpadowej masy zielonej! Bloczek służy do murowania zarówno ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych - jedno i wielowarstwowych.

Praca nad projektem rozpoczęła się od analizy rynku i dotychczasowego stanu techniki - mówi mgr inż. arch. Jarosław Gawryś - prowadzący w Gzowskim projekty innowacyjne. - W trakcie procesu projektowego, przeprowadzone zostały symulacje i obliczenia, sprawdzające współczynniki: przewodzenia i przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych.

- Dzięki współpracy z wiodącym światowym producentem materiałów budowlanych z betonu komórkowego - firmą H+H, wykonaliśmy badania laboratoryjne i technologiczne, które zaowocowały stworzeniem próbek materiałowych - opowiada Tomek Walerus. - Testowaliśmy rodzaje i proporcje składników, aby osiągnąć odpowiednią konsystencję. Próby z pelletem drewnianym okazały się nieudane, ze względu na jego właściwości, a w szczególności zdolność pochłaniania wody. Rozwiązaniem okazał się pellet z liści, który lepiej reaguje z mieszanką betonową - dodaje młody wynalazca.

- W laboratorium wykonaliśmy ją własnoręcznie i na samym końcu dozowaliśmy proszek aluminiowy - relacjonuje Tomek Morawietz. - W ten sposób pozyskaliśmy odpowiednią mieszankę, która rosła w specjalnej komorze przez około cztery godziny. Po wyrośnięciu poddaliśmy ją autoklawizacji i otrzymaliśmy produkt dobrej jakości.

- Obecność naszego technikum w znakomitym, międzynarodowym gronie: wyższych uczelni, instytutów badawczych, laboratoriów, czy przedsiębiorstw innowacyjnych, nie dziwi - podkreśla dyrektor Gzowskiego, Zdzisław Ślemp. - To jest piąty już w kolekcji - tych niezwykle prestiżowych - medali IWIS. Wcześniej laury zdobywały: toaleta przenośna Aquarius, metoda uzupełniania przestrzeni międzyszybowych gazem szlachetnym, kapsuła sypialna Tube oraz drzewo fotowoltaiczne - dodaje dyrektor.

Tomasz Morawietz i Tomasz Walerus zajęli ponadto II miejsce w XIII edycji konkursu „Młody Innowator”, uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz zdobyli nagrodę specjalną w konkursie ogólnopolskim „Kształtowanie Przestrzeni”. Obecnie walczą o główną nagrodę, w finale konkursu „Warm up your business”. Takie sukcesy, nie mogły pozostać niezauważone przez władze państwowe i samorządowe. Obaj Tomkowie uhonorowani zostali nagrodą Ministra Edukacji i Nauki oraz otrzymali stypendium Marszałka Województwa Opolskiego.

Równolegle pracował drugi zespół, tym razem architektów krajobrazu. Agnieszka Szlapa i Sebastian Michalczyk zaprezentowali na forum ogólnopolskim, projekt „Urban Jungle”, czyli system miejskich ogrodów wertykalnych z bluszczu. Adekwatnie do swej anglojęzycznej nazwy - opowiada Agnieszka, tworzy on swoiste strefy zieleni w przestrzeni zurbanizowanej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i ekologów w zakresie rozwiązywania problemu zanieczyszczenia powietrza.

- Polityka antysmogowa miast opiera się w dużej mierze na sadzeniu drzew liściastych, tymczasem największy problem ze smogiem występuje w okresie zimowym, kiedy mamy do czynienia z tzw. niską emisją, związaną głównie ogrzewaniem obiektów. Projektowane ogrody, operując specjalnym bluszczem zimozielonym, nie tylko pomogą rozwiązać ten problem, ale też zaizolują termicznie ściany budynków oraz poprawią estetykę substancji miejskiej.

Młodzi architekci brawurowo wygrali VII edycję prestiżowego konkursu ogólnopolskiego „Kształtowanie Przestrzeni”, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury. Pozostawili za sobą zespoły reprezentujące najlepsze szkoły architektoniczne w Polsce.

Warto przytoczyć fragment uzasadnienia jury konkursowego: „Nadesłana na konkurs praca wyróżnia się niezwykle pozytywnie na tle innych prac zawartością merytoryczną i czytelnością przedstawienia. To bardzo rzetelnie i poważnie opracowany pomysł, odwołujący się do historycznych rozwiązań związanych ze stosowaniem roślin na elewacjach i ich dobrego wpływu na budowle i na środowisko miejskie (...) Pomysł może zostać szeroko upowszechniony i w konsekwencji wygeneruje pozytywne „eko - skutki” dla zanieczyszczonego środowiska”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska