Gimnazjaliści ożywili Eichendorffa

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tomek Mitrenga i Sylwia Łukaszczykiewicz zagrali w filmie scenę romansu Eichendorffa z piękną młynarką.
Tomek Mitrenga i Sylwia Łukaszczykiewicz zagrali w filmie scenę romansu Eichendorffa z piękną młynarką.
Uczniowie Zespołu Szkół Dwujęzycznych z Solarni wzięli udział w projekcie "Śladami naszego patrona, Josepha Freiherr von Eichendorffa". Nakręcili o poecie film i zilustrowali jego wiersze.

Dziewiętnaścioro uczniów drugiej klasy gimnazjalnej podzieliło się na cztery grupy. Od początku marca pracowali nad pokazaniem znanej dobrze postaci patrona szkoły w nowy sposób.

- Jeden z zespołów - pod kierunkiem polonistki, Heleny Melcz - nakręcił film o patronie - opowiada Ilona Wochnik-Kukawska, dyrektor zespołu szkół - w fabularyzowanym dokumencie o życiu poety nie brakło scen z jego ślubu z Luizą von Larisch ani wątków romansowych. Zdjęcia kręcono także w ruinach łubowickiego zamku i na grobie rodziców poety. W sposób humorystyczny młodzi autorzy pokazali życie Eichendorffa na emeryturze.

Grupa fotograficzna odwiedziła miejsca związane z urodzeniem, twórczością i końcem życia Eichendorffa, dokumentując pamiątki o nim zachowane m. in. w Łubowicach, w Raciborzu i w Nysie. Prace nad wystawą i prezentacją zdjęć koordynowała germanistka, Dorota Buczek.

Pod kierownictwem Kariny Garbas, nauczycielki muzyki i plastyki powstawały uczniowskie prace będące malarskimi komentarzami i ilustracjami do utworów poetyckich autora "Z życia Nicponia".

Ostatni team uczniowski opracował mapę związanych z Eichendorffem miejsc w Europie, wzbogacając ją zdjęciami i opisami typowej dla tych krain krajobrazów i przyrody. Gimnazjalistów przy pracy wspierała pani Anna Smaga-Majcher, nauczycielka przyrody i geografii.

- Zaczynając, nie mieliśmy do końca świadomości, jak dużo pracy nas czeka - dodaje Ilona Wochnik-Kukawska.

- Nieduże, 4-5 osobowe zespoły uczniów włożyły dużo wysiłku i ciekawych pomysłów, by ożywić postać romantycznego poety, mimo że nie jest to praca na stopień z jakiegoś przedmiotu. Okazało się, że z młodzieżą łączy Eichendorffa więcej, niż by się zdawało na pierwszy rzut oka. Fascynujące okazały się m.in. jego pasje przyrodnicze.

Prezentacja dorobku wszystkich grup uczestniczących w ministerialnym projekcie edukacyjnym odbyła się w miniony czwartek. Do udziału w niej gospodarze zaprosili także inne szkoły noszące imię "ostatniego rycerza romantyzmu". Uczniowie z Krośnicy przygotowali z tej okazji prezentację multimedialną, szkoła z Walec przywiozła wystawę plastyczną, a reprezentanci Grzegorzowic pokazali film dokumentujący 70 lat historii szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska