Gimnazjum w Rudnikach pojedzie na pogrzeb Andrzeja Wajdy [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Andrzej Wajda był dumny z uczniów z Rudnik. Chwalił się nimi nawet przed prezydentem.
Andrzej Wajda był dumny z uczniów z Rudnik. Chwalił się nimi nawet przed prezydentem. Mirosław Dragon
Gimnazjaliści i nauczyciele z Rudnik pojadą na uroczystości pogrzebowe Andrzeja Wajdy, które odbędą się w środę w Krakowie. Andrzej Wajda zostanie pochowany na Cmentarzy Salwatorskim w Krakowie.

W niedzielę w wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, twórca filmowego „Popiołu i diamentu”, „Pana Tadeusza” i „Katynia”.

Gimnazjum w Rudnikach już kilka minut po północy na swojej stronie internetowej umieściło zdjęcie reżysera i komunikat:
„Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że 9 października 2016 r. zmarł nasz Patron, Opiekun i Przyjaciel - Pan Andrzej Wajda. Będziemy tęsknić za tym wybitnym Polakiem, znakomitym reżyserem i wspaniałym człowiekiem. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze Gimnazjum nosi Jego imię.”

- Rano opuściliśmy naszą szkolną flagę do połowy masztu i wystawiliśmy w holu portret Andrzeja Wajdy opasany czarną wstęgą, pod którym umieściliśmy kwiaty i znicz - mówi Andrzej Krzak, dyrektor gimnazjum w Rudnikach. - Na drugiej lekcji odbył się apel, podczas którego przypomnieliśmy dokonania reżysera i uczciliśmy jego pamięć minutą ciszy. Złożyliśmy też kondolencje żonie reżysera pani Krystynie Zachwatowicz.

- To że poznaliśmy państwa Wajdów, jest dla naszej szkoły ogromnym szczęściem i wyróżnieniem - podkreśla Dariusz Niedrygoś, były dyrektor gimnazjum, który był pomysłodawcą poproszenia polskiego zdobywcy Oscara o patronowanie szkole. - Andrzej Wajda wielokrotnie spotykał się z naszymi uczniami i nauczycielami. Nigdy nie dawał odczuć swojej wielkości. Każdego gimnazjalistę traktował jako partnera do rozmowy, jako równego sobie. Był człowiekiem pięknym swoją mądrością i życzliwością do ludzi, których spotykał.

Andrzej Wajda (1926-2016) w gimnazjum w Rudnikach. Zdjęcia z 2009 i 2014 roku.

Gimnazjum w Rudnikach upamiętniło apelem swojego patrona And...

Co warte podkreślenia, gimnazjum w Rudnikach było jedyną szkołą w całej Polsce, której Andrzej Wajda zgodził się patronować.

Jak sam wyjaśniał, przekonało go to, że jest to wiejska szkoła, że uczniowie sami go wybrali w głosowaniu, a dyrekcja uporczywie ponawiała prośby mimo jego początkowej odmowy.

Swój patronat Wajda traktował bardzo poważnie.
Mimo podeszłego wieku dwukrotnie przyjechał do Rudnik, zapraszał do siebie uczniów i nauczycieli, ufundował w szkole Kino za Rogiem, ofiarował książki do szkolnej biblioteki , a najlepszych uczniów obdarowywał nagrodami.

Andrzej Wajda zaprosił uczniów z Rudnik nawet na wizytę u ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
- Ależ ja jestem z was dumny! - powiedział reżyser do młodzieży podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim.

- Ostatni raz spotkaliśmy się z nim w czerwcu w Krakowie. Podpisał nam książki ufundowane przez Radę Rodziców na nagrody, dyskutował o reformie oświaty, opowiadał o swoim najnowszym filmie „Powidoki” - dodaje Andrzej Krzak. - Obiecał wtedy, że odwiedzi naszą szkołę w październiku. Niestety, nie będzie mógł dotrzymać tej obietnicy. Będziemy bardzo tęsknić za tak troszczącym się o nasze gimnazjum patronem.

Gimnazjaliści i nauczyciele z Rudnik pojadą na uroczystości pogrzebowe Andrzeja Wajdy, które odbędą się w środę w Krakowie. Andrzej Wajda zostanie pochowany na Cmentarzy Salwatorskim w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska