Gimnazjum w Rudnikach upamiętniło apelem swojego patrona Andrzeja Wajdę [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Andrzej Wajda (1926-2016) w gimnazjum w Rudnikach. Zdjęcia z 2009 i 2014 roku.
Andrzej Wajda (1926-2016) w gimnazjum w Rudnikach. Zdjęcia z 2009 i 2014 roku. Mirosław Dragon
Gimnazjum w Rudnikach było jedyną szkołą w Polsce, której patronem zgodził się być słynny polski reżyser. Andrzej Wajda ufundował min. szkolną salę kinową, zaprosił gimnazjalistów z Rudnik na plan filmowy w roli statystów, dwukrotnie odwiedził też Rudniki.

- Z samego rana mieliśmy apel ku czci Andrzeja Wajdy. Teraz dzwonią do nas redakcje z całej Polski, odbieram telefon za telefonem - mówi Andrzej Krzak, dyrektor gimnazjum w Rudnikach.

Publiczne Gimnazjum w Rudnikach (w powiecie oleskim) to jedyna szkoła w całej Polsce, której patronem zgodził się być Andrzej Wajda. Wcześniej (i później) konsekwentnie odrzucał wnioski innych szkół o nadanie im swojego imienia. Szkole z Rudnik zresztą także początkowo odmówił.

- Wiadomości o patronacie szkoły docierają do delikwenta zazwyczaj po wszystkim - mówił żartobliwie autor "Człowieka z marmuru".

Były dyrektor gimnazjum w Rudnikach Dariusz Niedrygoś uporczywie ponawiał jednak prośby. Podkreślał, że to uczniowie w głosowaniu wybrali kandydata na patrona i że zgoda Andrzeja Wajdy będzie wielkim zaszczytem dla wiejskiej szkoły z niewielkiej gminy.

Reżyser odpisał jeszcze, że jeśli gimnazjum znajdzie jakiegoś lepszego patrona, przyjmie to z pokorą. Ostatecznie jednak zgodził się.

- Spodobał mi się upór, z jakim dyrektor szkoły ponawiał prośby. Spodobało mi się też to, że to młodzież chciała mnie za patrona, że to uczniowie wybrali mnie w głosowaniu - wyjaśniał Andrzej Wajda. Dodawał też, że spodziewał się, że zostanie patronem niewielkiej szkoły z małej wsi.

- No, jeśli to jest mała, wiejska szkoła, to powiem wam, że w dobrym kraju żyjemy! - skwitował reżyser na miejscu w Rudnikach podczas uroczystości nadania imienia szkole w 2009 roku .
Gimnazjum w Rudnikach to okazały budynek z odnowioną elewacją, monitoringiem i nowoczesną halą sportową.
- Powiem wam, że to jest coś zupełnie wyjątkowego, nigdy nie myślałem o czymś takim. Kiedy podjeżdżałem pod szkołę i zobaczyłem moje nazwisko na ścianie szkoły, to było dla mnie bardzo poruszające - zwierzał się Andrzej Wajda.

Patronowanie szkole Andrzej Wajda uważał nie tylko za zaszczyt, ale także za zobowiązanie. Regularnie zapraszał uczniów z gimnazjum do założonego przez siebie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, przekazywał książki do szkolnej biblioteki, najlepszym uczniom przekazywał książki z dedykacjami, regularnie przysyłał do szkoły odręcznie pisane listy. Zaprosił uczniów z Rudnik na plan filmowy "Wałęsy. Człowieka z nadziei", gdzie zagrali w roli statystów.

Andrzej Wajda zaprosił także uczniów na wizytę u ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
- Ależ ja jestem z was dumny! - powiedział reżyser do młodzieży podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim.

Dwa lata temu reżyser przyjechał do Rudnik kolejny raz. Otworzył ufundowane przez siebie szkole kino.
- Zaprosiliśmy uczniów z Rudnik na premierę filmu „Wałęsa”, ale mogła przyjechać tylko jedna grupa młodzieży, więc postanowiliśmy przywieźć ten film do Rudnik i obejrzeć go wspólnie z wszystkimi uczniami. Okazało się jednak, że najbliższe kino jest 50 kilometrów stąd! - opowiadała Krystyna Zachwatowicz, żona Andrzeja Wajdy.
- Tak nas to zdenerwowało, że postanowiliśmy sami urządzić kino w szkole - dodawał Andrzej Wajda.

Sala kinowa z profesjonalnym cyfrowym projektorem powstała w gimnazjum w Rudnikach w ramach programu „Kino za rogiem”. Głównym fundatorem był Andrzej Wajda.

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października 2016 r. Miał 90 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska