GIS ostrzega: szczepionek przeciw gruźlicy jest za mało! Zapasy się kończą, a producent wstrzymał dostawę. Czy czeka nas epidemia?

js
GIS: szczepionek przeciw gruźlicy jest za mało! Zapasy się kończą, a producent wstrzymał dostawę! Czy czeka nas epidemia?
GIS: szczepionek przeciw gruźlicy jest za mało! Zapasy się kończą, a producent wstrzymał dostawę! Czy czeka nas epidemia? Pixabay
Szczepionki przeciw gruźlicy się kończą. Jedyna firma w Polsce, która produkuje szczepionki przeciw gruźlicy, ma kłopoty z jej dostarczeniem. Rezerwy szczepionek szybko się kończą. „DGP” ostrzega, że noworodki mogą opuszczać szpitale bez odpowiedniego zabezpieczenia przed chorobą. Gruźlica wróci do Polski? Główny Inspektorat Sanitarny wysłał pismo do wojewódzkich oddziałów z prośbą o wytypowanie co najmniej jednej placówki w województwie, która może zająć się szczepieniem przeciw gruźlicy.

Szczepionki przeciw gruźlicy szybko się kończą przez MZ?

Za zapewnienie szczepionek przeciw gruźlicy jest odpowiedzialne Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłym roku, w grudniu firma BIOMED-LUBLIN – będąca jedynym producentem bezpiecznej szczepionki na gruźlicę – przestała wysyłać preparaty do MZ. Powodem były podejrzenia, że partia szczepionek na gruźlicę jest wadliwa i firma wstrzymała dostawy.

Jak donosi „DGP” w Europie jest jeszcze jeden producent szczepionki na gruźlicę – w Danii. Duński preparat jest jednak niezalecany ze względu na więcej odczynów poszczepiennych.

Szczepionek przeciw gruźlicy zabraknie w ciągu kilku dni?

Od początku roku do szczepień noworodków używano rezerw. Według DGP ulegną one wyczerpaniu w ciągu zaledwie kilku dni. Co gorsza, BIOMED-LUBLIN nie jest w stanie wypuścić nowej partii produktów.

Co może się stać?

  1. Po wyczerpaniu szczepionek noworodki nie będą szczepione tuż po urodzeniu.
  2. Świeżo upieczonym rodzicom zostaną przekazane adresy punktów, gdzie będzie można zaszczepić dziecko po uzupełnieniu zapasów. GIS wysłał prośbę do wojewódzkich oddziałów sanepidu o stworzenie takiej listy.
  3. Aktualnie sanepid zaleca szpitalom, żeby szczepić kilkoro dzieci naraz – jedna ampułka zawiera dość dużą porcję.

Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego dla Dziennik.pl: W normalnych warunkach szczepionka jest wykorzystywana w około 30-40 proc. Teraz zwiększyliśmy to do 100 proc.

Szczepionki przeciw gruźlicy z rezerwy są ograniczone

Szczepionki przeciw gruźlicy, które są dostępne dzisiaj, szybko się kończą. Poza tym nie wszystkie rezerwy mogą być wykorzystywane – niektóre preparaty należy odrzucić m.in. ze względu na termin ważności.

BIOMED-LUBLIN w opublikowanym w połowie kwietnia komunikacie zapowiedział, że do nieprzerwanej produkcji szczepionek będzie można wrócić dopiero w III kwartale:

Po wykryciu problemów związanych z poziomem bakterii w produkcie finalnym zarząd spółki powołał zespół, który dokonał analizy procesu i określił potencjalne obszary mogące mieć wpływ na uzyskanie wyniku poza specyfikacją. Spółka podjęła również współpracę z ekspertami i uznanymi autorytetami w dziedzinie hodowli i badań prątka gruźlicy.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez WHO gruźlica codziennie zabija na świecie prawie 4,5 tysiąca ludzi. Na szczęście leczenie gruźlicy jest coraz bardziej skuteczne – od 20 lat notuje się spadek śmiertelności dla tej choroby.

WHO planuje całkowicie wyeliminować gruźlicę do 2030 r. Część ekspertów ma wątpliwości, czy to uda się zrealizować.

Objawy niektórych chorób bywają mylące. Wiele przypadłości może przypominać np. grypę lub przeziębienie. Bądź ostrożny i obserwuj swój organizm! Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt długo przeciągająca się grypa, częste migreny, stany depresyjne - te symptomy mogą wskazywać na postępujący poważny stan chorobowy. Musisz być tego świadomy!

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska