Głubczyckie szkoły z bogatą historią

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W tym budynku siostry de Notre Dame prowadziły swoją szkołę, dziś jest tu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
W tym budynku siostry de Notre Dame prowadziły swoją szkołę, dziś jest tu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Archiwum Piotra Zimnego
Przed wojną w mieście działały szkoły katolickie, ewangelickie i judaistyczne.

Przed I wojną przy dzisiejszej ul. Warszawskiej stał klasztor sióstr de Notre Dame oraz szkoła dla dziewcząt prowadzona przez zakonnice. Teraz nie ma już tego budynku. Został zniszczony w ubiegłym wieku. Siostry do Głubczyc sprowadził w 1862 roku ksiądz Anton Oderski. Pięć lat później zakonnice założyły w Głubczycach filię i przystąpiły do budowy klasztoru. W 1868 roku założyły szkołę dla dziewcząt. Po nakazie likwidacji zakonu w latach siedemdziesiątych XIX wieku klasztor i grunty sióstr przejął przyjaciel zakonu, hrabia Ballestrem z Pławniowic.

Pozostałe w mieście dwie siostry zamieszkały na plebanii. Dopiero 29 kwietnia 1887 roku siostry powróciły do duszpasterstwa, a rok później ponownie otworzyły szkołę. Dziś klasztor mieści się przy ul. Raciborskiej. To dwupiętrowy stylowy budynek ze sporym poddaszem, w którym mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Został wybudowany i poświęcony w 1905 roku. Na początku mieściło się w nim seminarium nauczycielskie.

- Tak było do 1925 roku - wyjaśnia dr Katarzyna Maler, miejscowy historyk. - Po zamknięciu szkoły sprowadziły się tu siostry de Notre Dame.

W 1945 roku komunistyczne władze urządziły tu szpital dla chorych na tyfus Niemców czekających na przesiedlenie. Po zamknięciu szpitala w budynku przez krótki czas był dom dziecka. Natomiast teraz uczy się w nim młodzież, która nie radzi sobie w zwykłych szkołach.

Budynek głubczyckiego liceum przy ul. Kochanowskiego jest jednym z najciekawszych w mieście. Został zbudowany w stylu neorenesansowym. Tuż po zakończeniu jego budowy w 1902 roku umiejscowione zostało tam gimnazjum. Dotychczasowa siedziba, znajdująca się przy klasztorze Franciszkanów, była za ciasna. Jeszcze przed wojną gimnazjum było rozbudowywane. W latach 30. budynek rozrósł się wzdłuż ulicy Lwowskiej. Powstały tam kolejne klasopracownie. Po 1945 roku umieszczona została tam polska szkoła.

Piętrowy budynek ze skośnym dachem przy Feldstrasse (dzisiejszej ulicy Chrobrego) został zbudowany w 1895 roku. - Urządzono w nim pięcioklasową szkołę średnią dla dziewcząt - mówi dr Katarzyna Maler.

Chodziły tu przedstawicielki trzech wyznań - katolickiego, ewangelickiego oraz judaistycznego. W 1910 roku szkoła liczyła 75 dziewcząt. Władze rozwiązały ją po zakończeniu I wojny światowej. Natomiast w 1926 roku założono tu szkołę rolniczą, która przetrwała do zakończenia II wojny światowej. Dziś w budynku przy ulicy Chrobrego swoje biura ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Gmach dzisiejszej szkoły podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Głubczycach powstał w latach 1888-1889. Na początku znajdowała się w nim katolicka szkoła ludowa. Po zakończeniu II wojny światowej, 11 listopada 1945 roku, w budynku przy ul. Kochanowskiego ówczesne władze utworzyły żeńską szkołę pod nazwą Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2. Naukę rozpoczęło tam 216 uczniów zróżnicowanych pod względem wiekowym, wiadomości oraz gwary (śląska, kresowa, morawska). 2 listopada 1974 roku placówka otrzymała imię Janusza Korczaka. Z kolei w 1995 roku do szkoły dobudowana została kryta pływalnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska