Głuchołazy dostaną nowy wał i wyższe mury przeciwpowodziowe. Prace ruszyły

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Prace ziemne w korycie Białej Głuchołaskiej już się zaczęły
Prace ziemne w korycie Białej Głuchołaskiej już się zaczęły Krzysztof Strauchmann
Biała Głuchołaska, górska rzeka która nie raz narobiła dużych szkód powodziowych, będzie lepiej zabezpieczona. Zaczął się remont umocnień powodziowych w Głuchołazach.

Prace ziemne już się zaczęły, prowadzi je firma usług hydrotechniczno–melioracyjnych Wojciecha Ferenca z Ozimka, która wygrała przetarg Wód Polskich.

O zlecenie starały się trzy firmy, wygrała najtańsza z kwotą 11,2 mln zł. Najdroższa chciała za to samo dwa razy więcej.

Prace budowlane potrwają do jesieni 2022 roku i mają być prowadzone z maksymalnym zabezpieczeniem środowiska wodnego, szczególnie gatunków lipienia i śliza.

W okresie ochronnym tych ryb roboty będą wstrzymane, ma je nadzorować ichtiolog, prace będą też prowadzone naprzemiennie, raz na jednym, raz na drugim brzegu. Na czas robót zniesiono jednak obwód ochronny ryb na tym odcinku.

Modernizacja obejmie zabezpieczenia powodziowe od mostu huśtanego i wiaduktu kolejowego w dół aż do stadionu (około 2 km długości).

Na odcinku dolnym poniżej mostu Jana Pawła II (przy papierni) wykonawca ma usunąć z koryta nadmiar naniesionej ziemi i żwiru, wyciąć drzewa, krzewy w korycie i zakonserwować istniejące zabezpieczenia na brzegach. Na odcinku górnym (powyżej mostu Jana Pawła II), oprócz czyszczenia i profilowania koryta pojawią się nowe urządzenia przeciwpowodziowe.

Na lewym brzegu, od strony ul. Andersa powstanie wał ziemny z przesłoną przeciwfiltracyjną (450 metrów długości). W miejscach, gdzie budowa wału jest niemożliwa, zbudowany zostanie mur o łącznej długości 170 metrów. 70 metrów nowego muru powstanie też powyżej mostu huśtanego.

Na prawym brzegu (od strony zakładu Schattdecor) istniejący betonowy mur będzie zakonserwowany i podwyższony na długości ok. 700 metrów. Dodatkowo na długości 320 metrów powstanie żelbetowa opaska wzmacniająca.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska