Gmina chce ratować kolejową wieżę ciśnień w Jełowej

Natalia Popczyk
Natalia Popczyk
Po wyremontowaniu i zagospodarowaniu wieży, można ją zamienić w atrakcje turystyczną.
Po wyremontowaniu i zagospodarowaniu wieży, można ją zamienić w atrakcje turystyczną. fot. Andrzej Jagiełła
Po wyremontowaniu i zagospodarowaniu wieży, można ją zamienić w atrakcje turystyczną. Na razie niszczeje z każdym rokiem. Służyła w latach, gdy przez Jełową jeździły pociągi parowe.

Pod lupą

Pod lupą

Mury wieży postawiono na przełomie 1929 i 1930 roku. Wnętrze jest prawie kompletnie wypalone, bo przed laty ktoś podłożył ogień. Resztę można uratować i zagospodarować. Szkoda, by taki obiekt stał bezużyteczny i popadł w ruinę.

Samorząd gminy Łubniany ma koncepcję zagospodarowania wieży i przyległego do niej terenu. - Wieś Jełowa leży w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie jest wiele turystycznych tras przyrodniczych, więc chcemy stworzyć przy przystanku kolejowym miejsce odpoczynku i podziwiania krajobrazów - mówi Dieter Wystub, wójt Łubnian. - Góra wieży doskonale nadaje się na kawiarenkę widokową.

Pomysł zrodził się przed kilku laty, gdy Nadleśnictwo Turawa planowało na bazie nieczynnego torowiska na trasie: Jełowa - Murów stworzyć ścieżkę edukacyjną. Pomysłu nie udało się zrealizować, bowiem ruch na tej trasie został przez kolej czasowo zawieszony.
- Nie ma żadnych przeszkód, by wieża stała się własnością gminy - zapewnia Beata Kuczyńska, rzecznik prasowy Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA z Wrocławia. - Samorząd musi wystosować w tej sprawie pismo na nas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Bezwzględnie warto ocalić! I to nie tylko w tej akurat miejscowości, bowiem tego rodzaju budowli jeszcze trochę zostało w wielu innych miejscach. Niebanalne, ciekawe architektonicznie i krajobrazowo. Warto! Popieram i kieruję słowa uznania do pomysłodawców. Powodzenia w realizacji!
G
GośćOOL
NIEZŁY POMYSŁ!
k
klos
podrzucam pomysł na zagospodarowanie zabytku techniki. Niech gmina się spręży i w 2-3 lata zrobi z wierzy komercyjne obserwatorium astronomiczne. Trzeba trochę pogłówkować, poszukać sponsorów ale gra jest warta świeczki. Obiekt stoi na uboczu, nie jest podświetlony, ma dobre gabaryty pod obserwatorium, a ponadto na opolsczyźnie nie ma takiego obiektu który służyłby wycieczkom szkolnym i turystom. Obserwatorium uniwersyteckie służy celom badawczym i dydaktycznym. Pomyślcie nad tym to by było coś niebanalnego. Pozdarwiam.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie