Gmina Głubczyce odkupiła zdewastowany zabytkowy dworzec PKP w kształcie lokomotywy. Co teraz w nim będzie?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dworzec w Głubczycach zostanie odbudowany.
Dworzec w Głubczycach zostanie odbudowany.
W 2013 roku gmina Głubczyce sprzedała nieruchomość za około 120 tysięcy złotych. Niestety nowy właściciel praktycznie nie interesował się obiektem, przez co ten popadł w totalną ruinę. Potem nieruchomość przechodziła z rąk do rąk utrudniając konserwatorowi zabytków egzekwowanie jej ochrony.

Dworzec kolejowy w Głubczycach - gmina odkupiła nieruchomość

Gmina Głubczyce odkupiła zabytkowy dworzec w Głubczycach od warszawskiej spółki „Stacja Głubczyce”.

Samorząd zapłacił za nieruchomość 247 tys. złotych. Stało się to jednak po uprzednim wyegzekwowaniu od spółki zobowiązań wobec budżetu gminy - nieco ponad 86 tys. złotych oraz budżetu państwa za wieczyste użytkowanie gruntu na kwotę 47,7 tys. zł.

Przypomnijmy, że w 2013 roku gmina Głubczyce sprzedała nieruchomość za około 120 tysięcy złotych. Niestety nowy właściciel praktycznie nie interesował się obiektem, przez co ten popadł w totalną ruinę. Potem nieruchomość przechodziła z rąk do rąk utrudniając konserwatorowi zabytków egzekwowanie jej ochrony.

- Nasza spółka Usługi Komunalne przystąpiła już do zabezpieczenia obiektu przed osobami postronnymi oraz warunkami atmosferycznymi - mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc.

Dworzec kolejowy w Głubczycach - plany

Gmina ma w planach urządzenie w budynku dawnego dworca domu dziennego pobytu dla seniorów oraz mieszkań chronionych.

- To będą jednak astronomiczne kwoty, których sami nie udźwigniemy - zaznacza burmistrz Krupa. - Będziemy więc szukali dofinansowania, gdzie tylko się da. Nie pomaga tu też fakt, że dworzec wpisany jest na listę zabytków.

Dworzec kolejowy w Głubczycach - historia

Budynek z drugiej połowy XIX wieku został zbudowany w kształcie lokomotywy. Na przedzie stoi ponad 20-metrowa wieża imitująca komin parowozu.

Na jej szczycie urządzony był punkt widokowy. Parter i piętro budynku to kocioł maszyny, a nadbudówka to kabina maszynisty.

Co ciekawe, w 1989 roku amerykański reżyser Robert M. Young kręcił tam zdjęcia do dramatu wojennego “Triumf ducha" z Willemem Dafoe.

Dworzec kolejowy w Głubczycach - remont linii kolejowej

W planach jest też reaktywacja linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie, jednak odkupienie dworca nie ma związku z tą inwestycją.

- Nie mogliśmy po prostu pozwolić, by ten budynek się zawalił - mówi Adam Krupa.

Sama linia również ma szansę na odbudowę, bo wniosek w tej sprawie został zakwalifikowany już do realizacji w ramach programu Kolej Plus.

Koszt inwestycji szacowany jest nawet na ponad 500 mln złotych! Plan jest nie tylko taki, by ją odbudować ale również zelektryfikować. Inwestycje w ramach programu Kolej Plus mają być zrealizowane do 2028 roku.

Dziś linia kolejowa Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie jest w totalnej ruinie. Torowisko praktycznie nie istnieje, podobnie stacje czy nastawnie, nie mówiąc o urządzeniach bezpieczeństwa ruchu.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska