Dworzec kolejowy w Głubczycach - gmina odkupiła nieruchomość
Gmina Głubczyce odkupiła zabytkowy dworzec w Głubczycach od warszawskiej spółki „Stacja Głubczyce”.
Samorząd zapłacił za nieruchomość 247 tys. złotych. Stało się to jednak po uprzednim wyegzekwowaniu od spółki zobowiązań wobec budżetu gminy - nieco ponad 86 tys. złotych oraz budżetu państwa za wieczyste użytkowanie gruntu na kwotę 47,7 tys. zł.
Przypomnijmy, że w 2013 roku gmina Głubczyce sprzedała nieruchomość za około 120 tysięcy złotych. Niestety nowy właściciel praktycznie nie interesował się obiektem, przez co ten popadł w totalną ruinę. Potem nieruchomość przechodziła z rąk do rąk utrudniając konserwatorowi zabytków egzekwowanie jej ochrony.
- Nasza spółka Usługi Komunalne przystąpiła już do zabezpieczenia obiektu przed osobami postronnymi oraz warunkami atmosferycznymi - mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc.
Dworzec kolejowy w Głubczycach - plany
Gmina ma w planach urządzenie w budynku dawnego dworca domu dziennego pobytu dla seniorów oraz mieszkań chronionych.
- To będą jednak astronomiczne kwoty, których sami nie udźwigniemy - zaznacza burmistrz Krupa. - Będziemy więc szukali dofinansowania, gdzie tylko się da. Nie pomaga tu też fakt, że dworzec wpisany jest na listę zabytków.
Dworzec kolejowy w Głubczycach - historia
Budynek z drugiej połowy XIX wieku został zbudowany w kształcie lokomotywy. Na przedzie stoi ponad 20-metrowa wieża imitująca komin parowozu.
Na jej szczycie urządzony był punkt widokowy. Parter i piętro budynku to kocioł maszyny, a nadbudówka to kabina maszynisty.
Co ciekawe, w 1989 roku amerykański reżyser Robert M. Young kręcił tam zdjęcia do dramatu wojennego “Triumf ducha" z Willemem Dafoe.
Dworzec kolejowy w Głubczycach - remont linii kolejowej
W planach jest też reaktywacja linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie, jednak odkupienie dworca nie ma związku z tą inwestycją.
- Nie mogliśmy po prostu pozwolić, by ten budynek się zawalił - mówi Adam Krupa.
Sama linia również ma szansę na odbudowę, bo wniosek w tej sprawie został zakwalifikowany już do realizacji w ramach programu Kolej Plus.
Koszt inwestycji szacowany jest nawet na ponad 500 mln złotych! Plan jest nie tylko taki, by ją odbudować ale również zelektryfikować. Inwestycje w ramach programu Kolej Plus mają być zrealizowane do 2028 roku.
Dziś linia kolejowa Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie jest w totalnej ruinie. Torowisko praktycznie nie istnieje, podobnie stacje czy nastawnie, nie mówiąc o urządzeniach bezpieczeństwa ruchu.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?