Gogolin. Nie segregujesz - zapłacimy wszyscy!

[email protected]
Oto co znalazło się w pojemniku na odpady „bio”, znajdującego się na posesji jednego z gogolińskich mieszkań wielorodzinnych.
Oto co znalazło się w pojemniku na odpady „bio”, znajdującego się na posesji jednego z gogolińskich mieszkań wielorodzinnych.
Chociaż deklarują segregowanie odpadów, na osiedlach i przy kamienicach w gminie Gogolin pojemniki na odpady zmieszane są przepełnione, a we wspólnych koszach na papier, plastik, szkło i odpady „bio” można znaleźć wszystko - mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie selekcjonują śmieci, a płacą mniej.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, mimo że deklarują zbieranie i oddawanie odpadów w sposób selektywny i płacą za to dużo mniej, nie stosują się do wytycznych i do pojemników na odpady segregowane wrzucają wszystko. Niestety, unijne normy są bardzo restrykcyjne i niesegregowanie odpadów może spowodować w niedalekiej przyszłości spore kary finansowe nałożone na samorząd. A za to zapłacą wszyscy mieszkańcy!

Według wytycznych, mieszkańcy gminy Gogolin powinni oddawać tysiąc ton rocznie odpadów segregowanych (bez frakcji „bio”). Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gogolin odbiera natomiast jedynie 500 ton, co oznacza, że osiągane wskaźniki są mniejsze o 50%. Co więcej, jeśli w pojemnikach do segregacji znajdą się odpady innej frakcji, całość zostaje zakwalifikowana jako śmieci zmieszane. A to generuje spore koszty, bo za tonę zagospodarowania odpadów zmieszanych, mieszkańcy muszą zapłacić trzykrotnie więcej, niż za wywiezienie np. tony segregowanych tworzyw sztucznych (plastik i metal).

Kontrola wywiązywania się z obowiązku segregowania odpadów w przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych jest stosunkowo prosta, co ułatwiło też w gminie Gogolin wprowadzenie weryfikacji w postaci kodów kreskowych. Dużo gorzej jest z zabudową wielorodzinną. Brak nadzoru i społecznej świadomości powodują, że mieszkańcy czują się bezkarni. Wystarczy kilka osób, które zlekceważą ten obowiązek i cały wysiłek pozostałych mieszkańców wspólnoty idzie na marne. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców, by edukowali swoich sąsiadów i zwracali uwagę na to, co jest wrzucane do wspólnych pojemników. W związku ze skalą problemu, firma odbierająca odpady została zobligowana przez Urząd Miejski w Gogolinie do kontroli zawartości pojemników.

W przypadku nie wywiązywania się z obowiązku segregacji, Gmina Gogolin wyciągnie konsekwencje na podstawie odpowiedzialności zbiorowej. W efekcie wszyscy mieszkańcy domu wielorodzinnego będą musieli ponieść koszty odbioru odpadów ze stawką odpowiadającą śmieciom niesegregowanym.

Poniżej prezentujemy też małą ściągę, z nadzieją, że pomoże ona mieszkańcom w szybkim i sprawnym segregowaniu domowych odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska