Golf zostaw w szafie

Fed
Niskie ciśnienie nie stanowi aż tak dużego zagrożenia, jak to jest w przypadku nadciśnienia. Ale też nie można go lekceważyć.

JAK SOBIE POMÓC
- dosalaj potrawy, pij czerwoną herbatę oraz wody mineralne bogate w sód, magnez i potas, stosuj preparaty zawierające żeń-szeń oraz preparaty homeopatyczne mające w swym składzie wyciąg z głogu lub żarnowca
- stosuj naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą, masuj ciało szorstką szczotką
- zaczynając systematyczne treningi - przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut - zażywaj regularnego ruchu: należy pływać, jeżdzić na rowerze, intensywnie maszerować, stosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha.
- korzystaj z zabiegów fizykoterapeutycznych
- właściwie się odżywiaj: należy jeść małe porcje, ale częściej, gdyż głód może powodować spadek ciśnienia (bo spada poziom cukru we krwi); w diecie trzeba szczególnie uwzględnić warzywa bogate w magnez i potas: kalafiory, banany, pomidory, owoce, np. pić sok z czarnej porzeczki
- często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz
- doraźnie może pomóc cardiamid-coffein.

CZEGO SIĘ WYSTRZEGAĆ
- gwałtownego wstawania z pozycji leżącej
- długiego stania w jednej pozycji
- przebywania w dusznych pomieszczeniach
- stosowania środków moczopędnych
- przebywania w wysokiej temperaturze, a latem intensywnego opalania.
- noszenia ciasnych kołnierzyków czy golfów.

Poza tym osobom, które na nie cierpią, utrudnia ono mocno życie. Człowiek jest ciągle senny i zmęczony, mniej sprawny fizycznie i psychicznie, brakuje mu tzw. napędu życiowego.
- Granica między prawidłowym ciśnieniem tętniczym a niedociśnieniem jest płynna - wyjaśnia dr n. med. Gabriela Pollak-Duda, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Rehabilitacji i Prewencji Kardiologicznej w Głuchołazach. - Przyjmuje się jednak, że o niedociśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe, czyli to pierwsze, jest mniejsze niż 100-105 milimetrów słupa rtęci.
Niedociśnienie występuje często u młodych osób, zwłaszcza u młodych kobiet, które się odchudzają, mają budowę asteniczną: nie są chude, ale są kruche. Czasem pojawia się ono u młodzieży w okresie dojrzewania.
- Do spadku ciśnienia, a nawet omdlenia - wyjaśnia dalej pani doktor - może też dojść, jeżeli się pójdzie do kościoła na czczo i stoi przez dłuższy czas. Odruchowe omdlenia występują również po pobraniu krwi, częściej u mężczyzn.
O niedociśnieniu, zwanym inaczej hipotonią, mówi się wtedy, gdy bez żadnej przyczyny stwierdza się u danego pacjenta niskie wartości ciśnienia. Jest to niedociśnienie pierwotne, którego źródłem są wrodzone predyspozycje. I, niestety, trzeba z tym żyć. Czasem jednak może ono być objawem innych chorób, więc trzeba wtedy wykonać niezbędne badania.
- Objawem niedociśnienia ostrego, przemijającego, są omdlenia spowodowane nadmiernym pobudzeniem, związanym z tzw. zespołem zatoki szyjnej - stwierdza dr Gabriela Pollak-Duda. - Dochodzi do tego wtedy, gdy ktoś wykonuje nagły skręt głowy, nagle się schyla lub podnosi, nosi koszule ze zbyt ciasnym kołnierzykiem, golfy. Omdlenie może być też związane z kaszlem, jeżeli dochodzi do nadmiernego pobudzenia przepony.Niedociśnienie może także towarzyszyć infekcji, zaburzeniom przemiany materii, bywa związane z zaburzeniami rytmu serca, zatorem tętnicy płucnej, zawałem.
Wyróżnia się także niedociśnienie przewlekłe, inaczej wtórne, określane jako polekowe, hormonalne, sercowo-naczyniowe.
Do najważniejszych objawów, wskazujących na hipotonię należą: nadmierna potliwość i męczliwość, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, zasłabnięcia, odrętwienie, kołatanie serca.
Wiele osób, aby uporać się ze swoją przypadłością i pobudzić do działania, wypija w ciągu dnia nawet po kilka filiżanek kawy.
- Nie pochwalam tej metody - mówi dr Pollak-Duda - gdyż nadmierna ilość wypijanej kawy zubaża organizm w magnez. Poza tym po jakimś czasie przyzwyczaja się on do kofeiny i będzie na nią coraz słabiej reagować. U niektórych osób kawa wywołuje też niepokój, palpitacje serca, powoduje wzrost ciśnienia, ale tylko krótkotrwały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska