Good bye Poland for holiday

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
Minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii dla osób powyżej 21 roku życia wynosi 5,73 funta. Fot. scx.
Minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii dla osób powyżej 21 roku życia wynosi 5,73 funta. Fot. scx.
Po co studenci jadą latem za granicę? Pozwiedzać, podszlifować język, odwiedzić znajomych i rodzinę ale także ... zarobić. Radzimy jak to robić z głową.

Dobre CV to podstawa Przygotuj je starannie w języku angielskim. Także list motywacyjny. Potem będziesz je dostosowywał i przerabiał pod konkretne stanowiska. 

Dla brytyjskich pracodawców ważne są także referencje, co w Polsce jest mało popularne. Jeżeli nie możesz przedstawić referencji od poprzedniego pracodawcy, gdyż nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego – spróbuj wpisać osobę, która dobrze cię zna i może potwierdzić twoją sumienność oraz rzetelność. Może to być np. wykładowca lub nauczyciel.

Zaświadczenie o niekaralności Jeżeli chcesz pracować w domach opieki, szpitalach, jednostkach policji itp. – postaraj się otrzymać świadectwo o niekaralności – Brytyjczycy wymagają tego zaświadczenia.

Gdzie je zdobyć?

Pieniądze Warto zabezpieczyć się finansowo do czasu znalezienia pracy i otrzymania pierwszej wypłaty.

  • Średni koszt wynajmu pokoju w UK waha się od 200 do 400 funtów miesięcznie.
  • Średnio, na wyżywienie i komunikację miejską będziemy potrzebowali około 20-30 funtów tygodniowo.

Zacznij szukać pracy przed wyjazdem Przeglądaj oferty w prasie i internecie. Wyślij CV, gdzie możesz. Zajrzyj na strony: www.emito.net, www.elondyn.co.uk, www.mojawyspa.co.uk. Na miejscu takich informacji szukaj: na tablicach ogłoszeniowych, w miejscach, które skupiają cyklicznie Polaków tj. np. kościoły katolickie w centrach miast.

Stawka minimalna

  • Minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii dla osób powyżej 21 roku życia wynosi 5,73 funta. Dla osób pomiędzy 18 a 21 rokiem życia stawka wynosi 4,77 funta, a w przedziale wiekowym 16-17 stawka wynosi 3,53 funta.
  • Tygodniowy czas pracy wynosi 48 godzin. Jeżeli pracujemy więcej – mamy prawo domagać się wyższego wynagrodzenia i wypłaty tzw. nadgodzin. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy za granicą i tamtejszy pracodawca czy też urząd pracy nie funkcjonuje podobnie jak nasz. Zanim upomnimy się więc o swoje, zapytajmy kolegów i koleżanki czy możemy się domagać naszych praw, czy też może istnieją okoliczności prawne usprawiedliwiające to zjawisko.

Formalności Po przybyciu do Wielkiej Brytanii postaraj się o uzyskanie NIN (Numer Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number). Jest on odpowiednikiem polskiego NIP-u. - Jego posiadanie konieczne będzie w późniejszych kontaktach z brytyjskimi urzędami. Brak numeru może nas drogo kosztować, gdyż urząd podatkowy będzie naliczał nam największe z możliwych zaliczki na poczet podatku dochodowego (Emergency rate of tax). Posiadanie tego numeru stanowi podstawę do późniejszego ubiegania się o zwrot podatku za pracę za granicą - tłumaczą Katarzyna Mańka z Euro-tax.pl.

Good bye UK – Welcome to Poland Wracasz do kraju? Weź od pracodawcy dokumenty (P-45), dzięki którym będziesz mógł ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Za 3-miesięczna pracę możesz dostać nawet 500 GBP. - Na wszelki wypadek kolekcjonuj swoje payslipy – odcinki z wypłat – one także stanowią potwierdzenie zatrudnienia oraz zawierają informacje o zapłaconej zaliczce na rzecz podatku oraz naszych dochodach - doradza Katarzyna Mańka z Euro-tax.pl.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska