Gorąca zupa na zimne dniówki

Ewa Kosowska-Korniak
Jeżeli pracownicy muszą pracować zimą na otwartej przestrzeni, pracodawca musi im zapewnić posiłki i napoje profilaktyczne.

Jeżeli ze względu na charakter i miejsce wykonywanych zajęć pracodawca nie może uchronić swoich ludzi przed niskimi temperaturami, musi zmniejszyć negatywny wpływ tych temperatur na zdrowie pracowników. Zalecanym sposobem jest w takiej sytuacji zapewnienie posiłków i napojów profilaktycznych. Ich rodzaje, wymagania, jakie powinny spełniać, i warunki wydawania określa rozporządzenie RM z 28 maja 1996 r. (Dz.U. nr 60, poz. 279).

Od 1 listopada do końca marca posiłki profilaktyczne powinny być zapewnione wszystkim pracownikom wykonującym na otwartej przestrzeni zajęcia związane z wysiłkiem fizycznym, które powodują w ciągu jednej zmiany tzw. efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet (w pozostałych miesiącach kalendarzowych musi to być odpowiednio 2000 i 1100 kcal).
Pomiarów tych wielkości dokonuje rzeczoznawca na wniosek pracodawcy. Normy te są niższe, jeżeli w pomieszczeniu panuje temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza.
Posiłek profilaktyczny musi być gorący i zawierać około 1000 kcal. Powinien być wydawany w czasie przerwy w pracy, mniej więcej po 3-4 godzinach od jej rozpoczęcia.

Pracodawcy przyznają zimą również większej liczbie pracowników profilaktyczne napoje. Przysługują one m.in. osobom wykonującym prace na otwartej przestrzeni, gdy temperatura otoczenia jest poniżej 10 stopni C.
Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników i w warunkach zimowych muszą być gorące.

Posiłków i napojów profilaktycznych nie można zastąpić wypłatą ekwiwalentu pieniężnego. Przysługują one pracownikom w naturze. Jeżeli pracodawca ze względów organizacyjnych nie ma możliwości wydawania posiłków profilaktycznych, to może zapewnić pracownikom korzystanie z posiłków wydawanych w punktach gastronomicznych, np. dając bony do takich punktów. Pracodawca może także umożliwić pracownikom przyrządzanie posiłków we własnym zakresie, z otrzymanych produktów, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub po uzyskaniu opinii pracowników (jeśli organizacje związkowe nie działają w jego firmie).
Również w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub po uzyskaniu zgody przedstawicieli pracowników pracodawca ustala stanowiska pracy uprawniające do otrzymania posiłków i napojów profilaktycznych oraz szczegółowe zasady ich wydawania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska