Górażdże. Lhoist postawił nowoczesną instalację do hydratacji wapna

Radosław Dimitrow [email protected] - 77 44 01 827
Nowa instalacja jest bardziej przyjazna dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Emituje aż czterdziestokrotnie mniej pyłów od poprzedniej.
Nowa instalacja jest bardziej przyjazna dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Emituje aż czterdziestokrotnie mniej pyłów od poprzedniej. Lhoist
Budowa kosztowała 37,8 mln zł.W nowym zakładzie belgijski koncern Lhoist będzie produkował wapno hydratyzowane (tzw. suchogaszone).

Wytwarza się je, mieszając wapno palone z wodą w specjalnych silosach - ziarna trafiają do separatorów, a później są mielone w młynie kulowym.

- Wybudowaliśmy nowy zakład przede wszystkim z myślą o okolicznych mieszkańcach i ochronie środowiska - tłumaczy Bronisław Cieślik, dyrektor ds. technicznych w Lhoist. - Stara instalacja,  jeszcze z 1964 r., emitowała dużą ilość pyłów, co było uciążliwe dla mieszkańców. Teraz udało nam się ograniczyć tę emisję aż czterdziestokrotnie.

Stary zakład Lhoist stał w centrum Górażdży. Mieszkańcy narzekali na unoszący się w powietrzu i osiadający wszędzie biały pył. Ludzie słali protesty do zakładu i skarżyli się w Inspekcji Ochrony Środowiska. Nowy zakład rozwiąże te wszystkie problemy z jeszcze jednego powodu - firma zdecydowała się go postawić 2 km od domów, na terenie dawnych kamieniołomów. - Przygotowania do budowy nowego zakładu trwały ponad 3 lata - dodaje Jacek Jabłoński, szef projektu w Lhoist. - Sama budowa zajęła 15 miesięcy.

Budowę rozpoczęto jesienią 2011 roku

Nowa instalacja umożliwi produkcję wapna lepszego gatunkowo. Jakość produktu zależy w tym przypadku przede wszystkim od jego rozdrobnienia - im bardziej zmielone, tym lepiej. W związku z tym kierownictwo zakładu liczy na nowych klientów, m.in. producentów suchych zapraw oraz instalacji do odsiarczania spalin.

Nowy zakład jest w pełni zautomatyzowany, do nadzoru nad hydratorem, pracy przy załadunku i pakowaniu gotowego produktu potrzeba zaledwie... 3 osób na zmianie. Wcześniej - 7 pracowników. Część osób, dla których zabraknie obowiązków, będzie skierowana do pracy przy innym nowym produkcie, jakim będzie tzw. wapno w bryłach, używane m.in. przez rolników do odkwaszania pól i neutralizacji niektórych odpadów.

Lhoist zainwestował w nowy zakład 37,8 mln zł. Firma tłumaczy, że choć rynek budowlany wchodzi w coraz większy kryzys, to nie obawia się mniejszego zapotrzebowania na wapno. - Rolnictwo, przemysł chemiczny i cała branża związana z ochroną środowiska rozwijają się dobrze - dodaje Cieślik. - A to, obok branży budowlanej, nasi podstawowi odbiorcy.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska