Górażdże produkują po przestoju technologicznym

Artur Janowski
W ubiegłym roku firma uruchomiła nowy młyn.
W ubiegłym roku firma uruchomiła nowy młyn. Mariusz Jarzombek
W 2012 r. zużycie cementu w Polsce spadło o 16 procent. Dobre czasy dla tego produktu wrócą, ale w 2014 roku.

Dlatego choć Górażdże wznowiły produkcję, to szykują też oszczędności. Pod koniec ubiegłego roku Górażdże Cement SA w  Choruli wyłączyły oba piece produkujące klinkier, ale nie z powodu mniejszej sprzedaży cementu.

Jak tłumaczy firma, piece wymagały przeglądu i konserwacji, a koniec roku to bardzo dobry moment na takie działania.

- Pierwszy z pieców został już uruchomiony w połowie stycznia, obecnie kończy się przegląd drugiego - informuje Małgorzata Dąbrowska z Górażdży Cement SA.

Polski przemysł cementowy 2012 rok zakończył sprzedażą na poziomie niespełna 16 milionów ton, to jest o około 16 procent mniej niż w 2011 roku.

- Jeżeli jednak wyłączymy ze statystyk wyjątkowy rok 2011, z konsumpcją na poziomie 19 mln ton, który z uwagi na przygotowania do Euro 2012 był okresem nadzwyczajnego przyspieszenia i dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki, a porównamy ze sobą wyniki tego roku do lat poprzednich - 2010 i 2009 - to sytuacja nie przedstawia się wcale tak źle - tłumaczy Małgorzata Dąbrowska. - Zużycie cementu wróciło do poziomu sprzed dwóch lat, czyli do 15-16 mln ton rocznie.

W 2012 r. Górażdże uruchomiły nowy młyn

Niestety, w 2013 roku należy spodziewać się dalszego spadku zużycia cementu, ale analitycy Górażdży SA szacują, że nie będzie to więcej niż o 5 procent, do poziomu około 15 mln ton.

- Jesteśmy jednak przekonani, że "odbicie” pojawi się szybko, bo już w 2014 roku - przekonują przedstawiciele spółki.

Aby zminimalizować skutki spowolnienia gospodarczego, już w połowie 2012 roku kierownictwo firmy rozpoczęło prace nad programem oszczędnościowym.

- Zakładamy redukcję kosztów stałych i zmiennych, w tym m.in. optymalizację zatrudnienia, reorganizację procesów sprzedaży i logistyki - wymienia Dąbrowska.

Jednym z najistotniejszych zadań będzie przeniesienie produkcji niektórych wyrobów z firmy Ekocem w Dąbrowie Górniczej do Górażdży, z uwagi na niższe koszty produkcji.

Grupa Górażdże to lider produkcji cementu na polskim rynku i jeden z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw.

W 2011 roku wartość obrotów skonsolidowanych grupy Górażdże wyniosła 1,5 mld zł. Spółki grupy zatrudniają około 1200 pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska