Góry Stołowe - pomysł na weekend

fot. Archiwum
Kaplica (z lewej) i ruchoma szopka w Czermnej.
Kaplica (z lewej) i ruchoma szopka w Czermnej. fot. Archiwum
Najbliższy weekend warto spędzić w Kudowie i okolicach, tym bardziej że w skansenie w Pstrążnej w niedzielę odbędzie się festiwal zespołów ludowych ziem pogranicza "Róża Kłodzka".

Ważne

Ważne

Dojazd
Z Opola kierować się na Nysę, Otmuchów, Kłodzko.
Trasa liczy 146 km, przejazd: 2 godz. 20 min.

Informacja
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Zdrojowa 44 tel./fax 074 86 61 387
tel. 074 86 63 568
e-mail: turystyka@ kudowa.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00. Sobota w godz. 9:00 - 15:00

Na stronie internetowej: www. kudowa.pl można znaleźć wiele adresów pensjonatów i willi oraz restauracji i barów.

Impreza odbywać się będzie w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju, Pstrążnej, które działa jako skansen od 1984 roku.

W tym jedynym skansenie na Dolnym Śląsku można oglądać zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego.

W programie niedzielnej imprezy m.in. występy zespołów ludowych Sudetów oraz gościa z Czech - zespołu "Nawostro". Początek w niedzielę o godz. 11.00.

Wycieczkę proponujemy zacząć od Kudowy Zdroju i spaceru po parku zdrojowym, pełnym egzotycznych roślin. Rodziny mogą zajrzeć także do Muzeum Zabawek.

Przejeżdżając przez Duszniki Zdrój, trzeba zatrzymać się w Muzeum Papiernictwa i zobaczyć, jak niegdyś czerpano papier, a nawet zrobić swój.

W Wambierzycach, zwanych dolnośląską Jerozolimą, trzeba odwiedzić barokową bazylikę z XIII-wieczną figurką Matki Boskiej Królowej Rodzin i ruchomą szopką z 800 postaciami.

W Czermnej należy wstąpić do Kaplicy Czaszek, zabytku z XVIII w., z 3 tys. czaszek i kości ludzkich. I w końcu warto dotrzeć do Parku Narodowego Gór Stołowych, by zobaczyć niezwykłe formy skalne, urwiska, nawisy, głazy, głębokie szczeliny i labirynty (Skały Puchacza, Błędne Skały, Skalne Grzyby).

ZOBACZ KONIECZNIE

Szczeliniec Wielki
Koniecznie należy wejść na Szczeliniec (919 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Stołowych. Park jest doskonale zagospodarowany - można tu uprawiać wspinaczkę skalną czy turystykę rowerową. Ze szczytu Szczelińca rozciąga się niesamowity widok. Warto zabrać aparat fotograficzny. Na górę można wejść też po 700 schodach.

Zabytkowa kuźnia w skansenie w Pstrążnej.
Zabytkowa kuźnia w skansenie w Pstrążnej. fot. Archiwum

Kaplica (z lewej) i ruchoma szopka w Czermnej.
(fot. fot. Archiwum)

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, najłatwiej dostępne ze wsi Karłów - 12 km od Kudowy Zdroju. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych.

Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą ziemię kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko z bufetem. Czynne cały rok. Wstęp do labiryntu: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł w kasie obok schroniska.

Kaplica w Czermnej
Kaplica w Czermnej to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII w., którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich.

Pod podłogą spoczywają szczątki dalszych 20-30 tys. ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, któremu budowa kaplicy, zbieranie szczątków, dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat...

Ruchoma szopka
Ruchoma szopka w Czermnej to dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana, który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestu latach żmudnej pracy wykonał 250 figurek, które poruszane ręcznie stanowiły szopkę.

Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930-1938 Frantisek Stepan dobudował drewniane organy, składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.

Zabytkowa kuźnia w skansenie w Pstrążnej.
(fot. fot. Archiwum)

Zabytkowa kuźnia
W zabytkowej kuźni skansenu w Pstrążnej można zobaczyć pracę mistrza kowalskiego, a nawet samemu próbować roboty kowalskiej. W chałupie z piecem chlebowym jest stale wypiekany chleb żytni razowy według starej tutejszej receptury.

Można smakować go ze smalcem lub masłem, z herbatami lub maślanką. Wypiekane są również bułeczki z kaszy gryczanej, według sposobu, jaki przywieźli tu ze sobą w 1945 r. przesiedleńcy z Podola.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska