Gorzów Śląski - oceniamy samorząd

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Gorzów Śląski to najmniejsze miasto w powiecie oleskim. Liczy dokładnie 2576 mieszkańców. Kameralność ostatnio okazała się atutem Gorzowa Śl. w zdobywaniu dotacji z Unii Europejskiej.
Gorzów Śląski to najmniejsze miasto w powiecie oleskim. Liczy dokładnie 2576 mieszkańców. Kameralność ostatnio okazała się atutem Gorzowa Śl. w zdobywaniu dotacji z Unii Europejskiej.
W ubiegłym roku dużo się tu działo - na inwestycje poszło aż 25 procent budżetu! Za to za ścieki mieszkańcy płacą najdrożej w powiecie.

Gmina

Gmina

Liczy 7,5 tys. mieszkańców, z czego w mieście żyje niespełna 2,6 tys. ludzi. Zajmuje 154,12 km2 powierzchni. W jej skład wchodzą miasto Gorzów Śl. i 14 sołectw: Uszyce, Zdziechowice, Goła, Krzyżanowice, Nowa Wieś, Budzów, Pakoszów, Kobyla Góra, Dębina, Pawłowice, Kozłowice, Jamy, Skrońsko i Jastrzygowice.

Malutkie 2,5-tysięczne miasteczko może korzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i za dotację z tego programu centrum miasta ma przejść w tym roku "lifting".

Gorzów Śl. zdobył maksymalną kwotę dofinansowania z PROW-u, czyli 500 tysięcy złotych. Do tego gorzowska gmina dołożyć musi trzy razy tyle, ale to dzięki tym milionom w latach 2010-2012 ma zostać zrealizowany śmiały plan odnowy miejscowości.

Zmodernizowany zostanie park miejski oraz amfiteatr.

W parku miejskim oprócz uporządkowania alejek zbudowana zostanie "zielona sali gimnastyczna": boisko do siatkówki plażowej, skatepark, stoły do tenisa stołowego i do gry w szachy oraz wielofunkcyjne miniboisko.

Całkowicie przebudowana zostanie też amfiteatr miejski. Będą nowe ławeczki, scena i zielone otoczenie. Przebudowa amfiteatru jest związana z dalszym promowaniem organizowanego w Gorzowie Śląskim Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Disco i Hip-Hop.

W tamtym roku na turniej przyjechały zespoły nawet ze Szczecina i Polic. W planach impreza ta ma stać się kulturalną wizytówką Gorzowa Śląskiego.

Odnowa miasteczka już się rozpoczęła. Gmina wyremontowała, a właściwie zbudowała od początku plac zabaw przy amfiteatrze.

Gorzów wyremontował plac z własnych pieniędzy. Na nowy sprzęt i monitoring wydała 80 tysięcy złotych. Dla budżetu nie są to wielkie pieniądze, a efekt jest imponujący: są to właściwie dwa place, jeden przeznaczony dla najmłodszych dzieci, drugi dla starszych. Placów zabaw strzegą przed wandalami kamery. Podgląd z monitoringu mają policjanci z komisariatu w Praszce.

Gmina planuje też wykonanie w kolejnych latach następnej inwestycji, zapisanej w programie odnowy Gorzowa Śl.: remontu stadionu miejskiego, na którym swoje mecze rozgrywa 5-ligowy Piast Gorzów Śląski. Na stadionie miejskim planowana jest budowa oraz modernizacja płyty głównej i boiska treningowego.

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Miasta Gorzów Śląski marzy też o odbudowie działającego przed wojną kąpieliska Paulinówka (we współpracy z prywatnym inwestorem z Niemiec, spadkobiercą dawnego właściciela Paulinówki).

Wartość wszystkich inwestycji, ujętych w Planie Odnowy Miejscowości, oszacowano na 2,1 miliona złotych.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Profil

Gmina ma charakter rolniczy, bardzo mało jest przedsiębiorstw. Tym cenniejsze dla lokalnego rynku pracy są nieliczne duże zakłady: Armagor w Gorzowie Śl. czy Cerpol w Kozłowicach.

Jakość obsługi klienta
Średnia. W urzędzie nie ma punktu informacyjnego. Na stronie www gminy nie ma prawie aktualności, za to na bieżąco aktualizowany jest Biuletyn Informacji Publicznej.

Bezrobocie
Dość wysokie (po Praszce drugie w powiecie). Na koniec 2009 roku w gminie zarejestrowanych było 257 osób bezrobotnych ( w tym 124 kobiety). Współczynnik bezrobocia w gminie wynosi 5,27%.

na inwestycje w 2009 roku wydano: 4 975 327,46 zł (25 procent budżetu, czyli dużo). Gmina Gorzów Śląski kupuje udziały w spółce Oczyszczalnia Ścieków Praszka. Nieczystości z gorzowskiej gminy trafiają bowiem właśnie do sąsiedniej Praszki. Trwa budowa kanalizacji ul. Oleskiej w mieście oraz wsi Jastrzygowice. Zbudowany został też dwukilometrowy odcinek drogi Uszyce-Dzietrzkowice, prowadzącej do granicy z województwem łódzkim.

w latach 2007-2009 gmina otrzymała dotacje unijne na łączną kwotę 2 838 293,76 zł (na 8 projektów).

liczba firm działających na terenie gminy: 254 (34 firmy na 1000 mieszkańców, czyli niewiele)

wysokość dochodów: 17 360 004 zł (w budżecie za rok 2009)

zadłużenie gminy: 2 204 321 zł (12,7 procent budżetu w porównaniu do dochodów z 2009 roku).

Ocena sytuacji społecznej

Kultura, rekreacja i sport: gmina wydała w 2009 roku na ten cel 1 025 129 zł. Rusza budowa hali sportowej przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym przy ul. Byczyńskiej. Wyremontowano także parter ośrodka kultury, mieszczącego się w pięknej zabytkowej kamienicy na gorzowskim Rynku. W mieście działa też biblioteka gminno-powiatowa, a w wioskach świetlice.

Edukacja i opieka nad dziećmi: na 1000 mieszkańców przypadają 33 miejsca w przedszkolach. Żłobków nie ma. Średnia testów 6-klasistów wynosi 20,6 pkt, testów gimnazjalnych: 29,7 pkt. w części humanistycznej i 24 pkt. w części matematyczno-przyrodniczej.

mieszkańcy Gorzowa Śląskiego płacą za ścieki najwięcej w powiecie oleskim, ponieważ ceny dyktuje oczyszczalnia ścieków w Praszce. Taryfa w Gorzowie Śl. wynosi 5,35 zł za metr sześcienny ścieków.

Burmistrz

Imię: Artur
nazwisko: Tomala
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 8. rok (od 2002)

Styl zarządzania: administrator

Rządzi w tandemie z sekretarzem Rolandem Fabiankiem, który jednocześnie pilnuje interesów Gorzowa Śląskiego w radzie powiatu (Fabianek jest członkiem zarządu powiatu oleskiego). W radzie miejskiej Tomala skutecznie buduje żelazne poparcie. Kiedy w 2006 r. do rady z listy Platformy Obywatelskiej weszło dwóch nastawionych opozycyjnie przedsiębiorców, Tomala przypomniał im, że prowadzą działalność na mieniu gminnym i doprowadził do wygaśnięcia ich mandatów.

Ocena

Artur Tomala jako kandydat Mniejszości Niemieckiej odniósł w wyborach w 2002 i 2006 roku dość łatwe zwycięstwa (mimo iż Gorzów Śląski nie jest w całości mniejszościową gminą i nie spełnia np. warunków do ustawienia dwujęzycznych tablic miejscowości).

W swojej drugiej kadencji Tomala ma większe osiągnięcia, także dzięki temu, że do Gorzowa Śląskiego zaczęły spływać dotacje: na drogi, na modernizację parku miejskiego i amfiteatru, na budowę hali sportowej.

Artur Tomala skutecznie dba o gorzowski lobbing we władzach powiatu, gdzie ma aż dwóch swoich ludzi. Sekretarz gminy Roland Fabianek jest członkiem zarządu powiatu, a przewodniczący rady miejskiej Roman Neugebauer skarbnikiem powiatu.

Część gorzowian krytykuje Artura Tomalę za dawanie posad dla VIP-ów przegrywających wybory. Dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury został były wicestarosta Kryspin Nowak, a dyrektorem Biura Obsługi Szkół i Przedszkoli były burmistrz Marian Grajcarek. Artur Tomala broni się jednak przed krytyką: obaj wygrali konkursy na te stanowiska.

Wideo

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
elżbieta

A więc MOŻE!!! jeżeli na wsiach zostały spełnione najpotrzebniejsze wnioski . A nie tym sposobem.

L
Landsberg
Jak to -MIASTO wzieło pieniądze na ROZWÓJ WSI ???
Moze to jednak WIEŚ ?

miasto do 5 tysięcy mieszkańców może korzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli z dotacji może korzystać też Gorzów Śląski
K
Ktoś
Dziękuję p. redaktorze za wyjaśnienie sprawy dotyczącej wyjazdów urzędnika na sesję , komisję lub zarząd powiatu ,zrozumiałem to że gwarantuje to ustawa wszystko jest ok .Pokusiłem się o coś więcej - sprawdziłem oświadczenia majątkowe które jest dostępne na stronie urzędu ,oczywiście oświadczenie członka rady powiatu a zarazem sekretarza urzędu gminy w Gorzowie .Zarobek wymienionego pana za 2008 rok wyniósł 85 tyś.zł.brutto
natomiast dieta członka rady powiatu 14 500 zł.P.sekretarz średnio miesięcznie poświęca 3 dni pracy w starostwie a więc w tym czasie nie ma go w gminie .Dzieląc 85 tyś. zł. na 12 miesięcy jest to nieco ponad 7 tys.zł.następnie dzieląc to na dni miesiąca daje nam ok.330 zł za jeden dzień razy 3 dni w miesiącu jest to ok. 1 tys.zł co w roku daje nam 12 tys. zł.Do czego zmierzam a do tego że 12tys. plus 85 tys.które jest wykazane w oświadczeniu majątkowym razem daje nam kwotę 97 tys. zł.Dla porównania burmistrz Gorzowa w 2008 roku zarobił kwotę 97 tys. zł. Pytanie może kolejne do p. redaktora a może do p.burmistrza czy wynagrodzenia burmistrza i sekretarza są jednakowe , jeżeli p. sekretarz ma pomniejszoną pensje za czas uczestniczenia na sesjach powiatu , komisjach i zarządzie , proszę o wyjaśnienie.

Panie Burmistrzu proszę odpowiedzieć jakiego urlopu pan udzielił sekretarzowi jak był 2 tygodnie na urlopie w Chorwacji mam nadzieję że to był urlop bezpłatny , bo płatnego zabrakło już dawno!
G
Gość

Pytam po raz kolejny, kiedy ktoś z tej ekipy u Władzy przejdzie sie ulicą Ogrodową, przecież to krajobraz księżycowy.
Może wtedy zrozumie mieszkańców.
Zimą sie nie odśnieża a brak kanalizacji deszczowej powoduje, że ta ulica tonie w wodzie razem z nami.

K
KRADZIEJSTWO

Jak to -MIASTO wzieło pieniądze na ROZWÓJ WSI ???
Moze to jednak WIEŚ ?

K
Kusy:)

Na biadoleniu się skończy DFK i tak przepchnie swoich kandydatów,
a wystarczy się przejechac po Gorzowie, jeśli coś tam się może roziwjać to jedynie depresja mieszkańców,
jak ktoś tutaj napisał - Wilkowyje.

Ktoś tutaj proponował żeby ludzie z pomysłami kandydowali w następnych wyborach, dlaczego nie zaproponować aby NIE kandydowali ludzie bez pomysłów?

b
baczny obserwator

Czytając posty trudno się nie zgodzić, miasteczko zaniedbane kumoterstwo kwitnie. Zarząd i kierownictwo komunalki nic w tej kwestii nie robi, obiekty zaniedbane, a przecież oni spełniają rolę właściciela i zarządcy . Lepiej kasę przełożyć na wynagrodzenia i biadolić na niewystarczające środki z budżetu wg zasady " czy się stoi czy się leży synekura póki są kolesie się należy". Pomyśleć trzeba Panowie ,pieniądze są w zasięgu waszych rąk, a może by tak spieniężyć zasoby i za te środki zrobić coś dla miasteczka, a nie tylko złotego świniopasa któremu fujara wciąż opada- znamienne czyżby to był zły znak! No to jak może być dobrze w gminie na rzecz obywateli, w której tylko populizm i niecierpliwe oczekiwanie do następnych wyborów - 4 latka szybko płyną i czas zdać rachunek. W takiej gminie to cudownie zasiadać święty spokój jak w Wilkowyach , chyba twórca scenariusza ma coś wspólnego z tym rejonem bo obrazki dosyć zbieżnie odwzorowują rzeczywistość tylko na szczęście Zarząd w Gorzowie nie jest? chyba rodzinne skoligacony z faroszem? Bywam zagranicą i takie miejscowości są jak perełki zawsze przedkładam ich zwiedzanie nad wielkie miasta, zresztą w innych stronach naszego regionu również, a tu czas się zatrzymał !!!.

m
mieszkaniec KOMUNALKI

proszę przejść się po budynkach komunalnych one nie które pamiętają jeszcze malowanie klatek za komuny może na prawdę można by było coś z tym zrobić POMALOWAĆ

m
mieszkaniec Gorzowa Śl

popieram jak się ma firmę to i miejsce na samochody powinno być a nie że po 18 to niema gdzie zaparkować a tak apropo nikt się nie czepił tylko myślę że można by było w ciągu roku uzbierać trochę kasy i wyremontować rynek

M
Max

Kolego szukasz głupszego od siebie ,sam nie ujawniasz swoich personaliów na forum tylko żądasz od innych. Czytając wszystkie posty myślę że tu nikt nikogo nie obraził , po to jest forum ażeby wyrażać swoje opinie na tematy narzucone przez NTO .Jeżeli chodzi o tak zwane JAJA to uważam że brakuje ich obecnym władzom ,nawet nie potrafią się wytłumaczyć ile zarabia P.sekretarz i czy ma potrącaną pęsję za swoją nieobecność w pracy ,podczas gdy obraduje jako radny i członek zarządu powiatu no i oczywiście ma za to zapłocną dietę ok.1,2 tyś . zł.następna sprawa to zniszczona linia kolejowa Paulinka,sprzedaż dworku po starym szpitalu za ok.7 tyś.zł.a do porównania próba zakupu pałacu w Zdziechowicach za 300 tyś. zł. walące się sufity w naszym gimnazjum,droga Leśniki -Pawłowice totalny bubel itp. Mówiąc krótko zmiana naszych władz jest konieczna.

m
mieszkaniec Gorzowa

Drodzy internauci z Gorzowa Śląskiego, nie sztuką jest napisać że w Gorzowie Śląskim nic się nie robi, nic się nie dzieje i wszystko jest beeeee.... Proponuje stworzyć swój program wyborczy i wystartować w nadchodzących wyborach samorządowych i wtedy wrócimy do tej dyskusji. Po sposobie wyrażania waszych opinii stwierdzam, że nigdy nie działaliście w żadnej organizacji ponieważ nie orientujecie się w rzeczach o których piszecie.

Jeśli macie JAJA wystartujcie w najbliższych wyborach a ja oddam na was głos (napisz na kogo) i po upływie kadencji BARDZO CHĘTNIE WAS na tym forum rozliczymy !!!!
Nie sztuką jest anonimowo kogoś ocenić na forum, sztukom jest osobiście coś pokazać!!!

V
Vice-prezes

Sz.P . Prezes pisze pan głupoty tak jak by był pan adwokatem p. Dylonga - nikt tu nikomu nie zazdrości ,ani nie chce nigdzie donosić . Parking przy rynku jest dla mieszkańców czyli osób fizycznych ,interesantów urzędów itp.a nie osób prowadzących działalność gospodarczą. Pan Dyląg prowadządz działalność gospodarczą powinien mieć swój parking no i oczywiście płacić odpowiednie podatki tak zwane od budowli tj. 2% od wartości utwardzonego placu ,tu nie trzeba dzwonić na policję ani do burmistrza tylko do urzędu skarbowego . Wyobraża sobie pan jakby wszyscy prowadządzy działalność gospodarczą oczywiście transportową robili podobnie to rynku by nam brakło .

~Prezes~
W dniu 09.02.2010 o 23:26, mieszkaniec rynku napisał:

a tak apropo czy ktoś się zajmnie samochodami stawiającymi na rynku firmy Dylong za darmo parking to tylko w gminie Gorzów.My mieszkańcy mamy swoje garaże za które płacimy do komunalki czynsze.


co ty chłopie piszesz ??? Pan Dylong wynajmuje mieszkanie w jednej z kamiennic na rynku, wiec gdzie ma stawiać samochody ?? za kościołem ?? przy dewexie ?? stawia tam gdzie mieszka, płaci podatki itd, a że do kamiennicy nie należy żaden garaż to normalnym jest że trzyma je na parkingu. PArking w Gorzowie jest bezpłatny, wiec do kogo masz ALE ??? Żal Ci że sie chłopak dorobił czy o co Ci chodzi ??? Zadzwoń na POLICJE albo idź do burmistrza na skarge.....
g
gorzowianin

Mówiąc krótko zniszczyli historię tej ziemi ,a kto nie szanuje historii to i samego siebie .Ale od kogo tu wymagać - od dwóch niedoświadczonych młodzików którzy razem kręcą na tandemie,a radni jak to nasi ślązacy boją się swojego cienia .

*ARTUR*

Ale kolej w swojej miejscowości to jednogłośnie dobili, a mogli stworzyć kolejke powiatową z prawdziwego zdarzenia, przynajmniej coś by się w gminie działo.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3