Gość Heimatu: Hubert Kołodziej

KSW
Hubert Kołodziej, specjalista ds. oświaty w Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.
Hubert Kołodziej, specjalista ds. oświaty w Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. KSW
- Nie mamy wątpliwości, że Uniwersytet Opolski i Instytut Filologii Germańskiej mają wiele dobrej woli niezbędnej dla dobrej i bliskiej współpracy - mówi specjalista ds. oświaty w Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

Wraz z przewodniczącym TSKN Norbertem Raschem prowadziliśmy rozmowy w prof. Marią Katarzyną Lasatowicz, dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej UO na temat możliwości kształcenia kadr na opolskiej uczelni pood kątem edukacyjnych potrzeb mniejszości.

Otrzymaliśmy obietnicę uruchomienia form kształcenia w zakresie edukacji regionalnej a także możliwości zdobywania kwalifikacji z języka niemieckiego dla nauczycieli przedszkolnych oraz edukacji wczesnoszkolnej. Pani dyrektor IFG obiecała czynić starania o pozyskanie w tym celu nauczycieli z Niemiec.

Planujemy wspólnie nawiązanie bliskiej współpracy między uniwersytetem i szkołami dwujęzycznym oraz uczącymi języka niemieckiego w formie rozszerzonej. Po to, by taka współpraca miała charakter stały, ma zostać powołany pełnomocnik ze strony instytutu. Nie mamy wątpliwości, że Uniwersytet Opolski i Instytut Filologii Germańskiej mają wiele dobrej woli niezbędnej dla dobrej i bliskiej współpracy.

Zależy nam bardzo na wprowadzeniu dwuprzedmiotowego systemu kształcenia już od poziomu nauczycieli przedszkolnych. Naszym celem jest rozwój dwujęzyczności. Jednym z kroków wiodących do niego może być nawiązanie przez UO szerszej współpracy z uczelniami europejskimi zajmującymi się dwujęzycznością i badającymi języki mniejszości w Europie.

Mamy nadzieję, że nasz uniwersytet pomoże w przygotowaniu kadry do edukacji dwujęzycznej, czyli takich nauczycieli, którzy będą mieli kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego oraz do innych przedmiotów. Ponieważ - zgodnie z europejską tendencją - szkoły dwujęzyczne bardzo się rozwijają, byłoby czymś optymalnym, by studenci fizyki, biologii, chemii i innych przedmiotów mieli jednocześnie możliwość poznawania języka niemieckiego. Sieć dwujęzycznych szkół wprowadzająca uczniów w krag dwóch kultur będzie się bowiem rozwijać, także u nas.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska