Gościnnie do pracy za Odrę

Jasz
Federalny Urząd Pracy w Niemczech ogłosił kolejny nabór dla Polaków zainteresowanych pracą w tym kraju w charakterze pracownika gościa.

Jak wynika z oferty nadesłanej także do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, strona niemiecka proponuje zatrudnienie na okres roku z możliwością przedłużenia angażu o sześć miesięcy. W grę wchodzą wyłącznie kandydaci z wykształceniem hotelarsko-gastronomicznym. Jako wykwalifikowany personel będą oni mogli zarobkować w kuchniach, restauracjach, hotelach (pracownicy recepcji i serwisu dla gości) oraz w sieci gastronomicznej McDonald?s.

Kandydaci muszą być w wieku do 40 lat i posiadać obywatelstwo polskie. Od wszystkich wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego, a od kandydatów na recepcjonistów hotelowych dodatkowo angielskiego. Osoby, które chciałyby podjąć pracę w hotelach i restauracjach, muszą się legitymować kierunkowym wykształceniem zawodowym (świeżo upieczeni absolwenci szkół o wspomnianych profilach odpowiadają temu kryterium). Do pracy w sieciach gastronomicznych, jak uściśla oferent, będą dopuszczani również ekonomiści o specjalnościach ekonomika i organizacja przedsiębiorstwa oraz turystyka.

Istnieje możliwość dopuszczenia do pracy w charakterze pracowników gości również tych kandydatów, którzy nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Jednak wtedy warunkiem zakwalifikowania będzie udokumentowane odbycie co najmniej 6-8-miesięcznego przeszkolenia w branży i trzyletni staż w wykonywanym zawodzie. Posiadacze dyplomów czeladnika lub mistrza (np. w zawodzie kucharza) nie muszą domumentować dodatkowo własnych kwalifikacji. Niemcy nie będą akceptować podań od osób (mowa tylko o tych z przeszkoleniem), które nie pracują w swoim zawodzie dłużej niż rok. Z kolei działalność gospodarcza traktowana będzie przez nich jako staż zawodowy jedynie w przypadku, gdy prowadzona była w ramach wyuczonego zawodu.
Oferta jest aktualna od dziś aż do odwołania. Wnioski należy składać w WUP w Opolu, ul. Ozimska 19. Podjęcie zatrudnienia w charakterze pracownika gościa jest możliwe w zasadzie tylko jeden raz.

Zdaniem Renaty Cygan, szefowej referatu pośrednictwa pracy w opolskim WUP, ten rodzaj ofert cieszy się umiarkowanym powodzeniem na opolskim rynku pracy. W zeszłym roku w trakcie trzech podobnych naborów wnioski złożyło raptem czterdzieści osób. Barierą są wymagania stawiane kandydatom. Zwłaszcza te związane z kwalifikacjami i stopniem znajomości języka obcego. Znacznie większym wzięciem wśród Opolan cieszy się sezonowa praca poza granicami Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska