Goświnowice > Rozruch w fabryce bioetanolu

Klaudia Bochenek [email protected] 077 44 80 041
W elewatorze kukurydza jest gromadzona. Stąd trafia na przemiał i do procesu technologicznego. Tak powstaje alkohol etylowy - wyjaśnia Krzysztof Brymora. Fot. Kla
W elewatorze kukurydza jest gromadzona. Stąd trafia na przemiał i do procesu technologicznego. Tak powstaje alkohol etylowy - wyjaśnia Krzysztof Brymora. Fot. Kla
350 tysięcy ton kukurydzy rocznie będzie przerabiąc fabryka po osiągnięciu pełnej wydajności. To największy zakład produkujący bioetanol w Europie.

Z takiej ilości kukurydzy zakład wyprodukuje 140 milionów litrów ekologicznego paliwa, czyli etanolu oraz ponad 100 tys. ton paszy. Oznacza to, że Bioagra będzie największą polską fabryką produkującą biotanol. Największą i najnowocześniejszą.

- Nasza załoga liczy zaledwie 80 ludzi, bo zakład jest w pełni zautomatyzowany - tłumaczy -  tłumaczy Krzysztof Brymora, kierownik goświnowickiej Bioagry, wskazując na sterownię i ciągnącą się wokół plątaninę blaszanych rur. - Większość maszyn obsługiwana jest komputerowo, zdalnie sterowana.

Jednak Bioagra utrzymuje nie tylko 80 pracowników.

Pośrednio dzięki tej firmie pracę mają ludzie zatrudnieni w firmach transportowych, logistyce, serwisach technicznych i oczywiście rolnicy. Wkrótce Bioagra będzie w stanie przyjąć od nich niemal każdą ilość kukurydzy. Opolskie uprawy prawdopodobnie nie wystarczą, trzeba będzie skupować ją od rolników z całego kraju, a nawet od Czechów i Słowaków. Podobnie ma być z rynkami zbytu.

- Zapotrzebowanie na biopaliwa rośnie, dlatego my się kryzysu nie boimy - zapewniają w Goświnowicach i mają nadzieję, że hodowcy zaczną również częściej sięgać po pełnowartościową paszę kukurydzianą, która jest efektem ubocznym produkcji etanolu.

Ile gazu zużywa fabryka w Goświnowicach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska