Grafficiarze niszczyli pociąg na dworcu w Opolu. Nagrała ich fotopułapka. Problemów z wandalami na kolei jest więcej

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolscy sokości mają sporo pracy.
Opolscy sokości mają sporo pracy. SOK Opole
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Opola zatrzymali grupę wandali, którzy na stacji Opole Główne pomazali farbami pociąg PolRegio. Wpadli dzięki wykorzystaniu fotopułapki. W tym roku to już kolejny taki przypadek zniszczenia składu. Ale problemów jest więcej...

Kilka dni temu kamera zarejestrowała grupkę dewastującą pociag na stacji Opole Główne. Na miejsce wysłany został patrol sokistów.

Na widok naszych ludzi wandale próbowali uciekać, ale po krótkim pościg ujęto dwóch z nich - informuje Adam Radek, inspektor ds. operacyjno-prewencyjnych Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Opolu.

Funkcjonariusze zabezpieczyli też na miejscu 10 puszek z farbą. Do chwili przybycia sokistów wandale zdążyli jednak zamalować pociąg na powierzchni około 60 metrów kwadratowych.

Zatrzymani to 36 i 39-letni mężczyźni pochodzący z województwa śląskiego. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Komisariat I Policji w Opolu. Za zniszczenie mienia grozi więzienie, wandale będą też musieli zapłacić na czyszczenie pociągu.

W tym roku odnotowaliśmy już dziewięć przypadków malowania graffiti na taborze kolejowym - dodaje Adam Radek.

Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego PolRegio mówi, że tylko w 2019 roku na czyszczenie składów z graffiti firma wydała 80,4 tys. złotych, w 2018 kosztowało to 57 tys. zł, a w 2017 roku około 34,5 tys. zł.

Do tego dochodzą koszty związane na przykład z wycofaniem takiego składu z ruchu, a i one są niemałe. Takie czyszczenie osłabia też lakier pociągu, po kolejnym, powłoka nie wytrzymuje i trzeba malować skład na nowo - mówi Sylwester Brząkała.

Ale kolej ma więcej problemów. W pierwszym kwartale 2020 roku na terenie województwa opolskiego sokiści zanotowali 39 zdarzeń, to mniej o 13 w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

To 5 kradzieży urządzeń sterowania ruchem kolejowym, 3 przypadki ułożenia przeszkód na torach, 5 przypadków połamania rogatek przejazdowych i 24 przypadki ich uszkodzenia - wylicza Adam Radek. - Ujęliśmy też 7 sprawców przestępstw i wykroczeń.

Co jeszcze zrobili w tym roku sokiści?

  • zatrzymali też 7 sprawców przestępstw i wykroczeń,
  • wylegitymowali 498 osób,
  • pouczyli 481 osób
  • nałożyli 215 mandatów karnych na kwotę prawie 14 tys. zł.
  • wykonali 673 patrole w pociągach pasażerskich, 1546 patroli na stacjach oraz 2151 patroli szlaków kolejowych
  • sprawdzili zabezpieczenie 1408 wagonów towarowych
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska