Grażyna Brodzińska zaśpiewała na otwarciu nowej sali koncertowo-kinowej w Dobrodzieniu [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Otwarcie sali widowiskowej w domu kultury i uroczysty koncert z gwiazdami opery.
Otwarcie sali widowiskowej w domu kultury i uroczysty koncert z gwiazdami opery. Mateusz Antkowiak/ Foto Janina
Dom kultury w Dobrodzieniu ma nowoczesną, gruntownie wyremontowaną salę koncertowo-kinową z widownią na 300 osób. Właśnie została uroczyście otwarta, a akustykę przetestowali na koncercie wybitni artyści operowi: Grażyna Brodzińska, Jakub Milewski oraz Piotr Lempa.

Na otwarciu zmodernizowanego domu kultury w Dobrodzieniu zorganizowano uroczysty koncert w wykonaniu Grażyny Brodzińskiej, Piotra Lempy, Jakuba Milewskiego oraz orkiestry Staruss Ensamble pod batutą Artura Jaronia. Koncert prowadził konferansjer Tomasz Podsiadły.

Sala widowiskowa w domu kultury w Dobrodzieniu była aż przez 5 lat zamknięta. Powodem był gruntowny remont, i to gruntowny w sensie dosłownym! Robotnicy skuli starą salę kina Rodła aż do gruntu i od nowa odbudowali nowoczesną salę koncertowo-kinową.

Zrobiona została nowa, większa scena wraz z mechaniką, podłoga oraz okładziny akustyczne na ścianach. W ramach prac wykonano także centralne ogrzewanie oraz instalację elektryczną.

- Kupiliśmy fotele kinowe do kina Rodło, nowy ekran, oświetlenie, nagłośnienie, a także kurtynę na scenę - mówi Agnieszka Hurnik, dyrektorka domu kultury w Dobrodzieniu.

Po modernizacji sala ma 297 wygodnych foteli. Wcześniej było ich 345, ale było dużo ciaśniej. Nawet po zmniejszeniu miejsc na widowni będzie to jedna z większych sal widowiskowych (a tym bardziej kinowych!) na Opolszczyźnie.

W ubiegłym roku zagospodarowano teren wokół domu kultury. W miejscu, w którym przed wojną stała synagoga, ustawiono tablicę pamiątkową i kamień z tablicą. Ten etap remontu wykonano w ramach unijnej rewitalizacji Dobrodzienia.

W tym roku zrobiono centralną wentylację wraz z rekuperacją. W holu domu kultury w Dobrodzieniu otwarta zostanie kawiarnia Klachalnia Cafe. W holu będzie także punkt informacji turystycznej dla całego obszaru LGD Kraina Dinozaurów.

Do zrobienia zostanie jeszcze elewacja zewnętrzna budynku domu kultury. Wizualizacje wykonane przed rewitalizacją miasta zakładały, że elewacja domu kultury będzie miała elementy drewniane. W końcu Dobrodzień to miasto stolarzy.

Całkowity koszt remontu domu kultury pochłonął prawie 3,5 miliona zł (razem z zagospodarowaniem terenu wokół budynku).

- Z kroniki wiadomo, że wybudowanie naszego domu kultury w 1971 roku kosztowało 10 milionów zł - informuje Agnieszka Hurnik.

Kronika informuje również, że pomysł zbudowania w mieście śląskich stolarzy domu kultury narodził się w 1954 roku na naradzie urzędników w ówczesnym Stalinogrodzie (czyli w Katowicach). W 1966 roku wydano pozwolenie na budowę, a w 1971 roku został oddany do użytku.

- Na otwarciu wręczałam kwiaty słynnemu przewodniczącemu Wojewódzkiej Rady Narodowej generałowi Jerzemu Ziętkowi, a dzisiaj po 50 latach wręczam kwiaty naszej dyrektorce Agnieszce Hurnik - mówiła na scenie Ewa Piasecka z biblioteki miejskiej.

Pierwszym dyrektorem domu kultury w Dobrodzieniu przez niecały miesiąc była Olga Krężałek , a potem zaczęła się epoka Stanisława Górskiego, który dyrektorem był przez rekordowe 42 lata! (w latach 1971-2013). Agnieszka Hurnik jest zatem dopiero trzecim dyrektorem 50-letniej historii Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu, bo taką nazwę nowi placówka od tego roku po połączeniu z biblioteką miejską.

Tutaj można zobaczyć całą ceremonię otwarcia sali widowiskowej i cały koncert w Dobrodzieniu:

3 października w sali koncertowej w Dobrodzieniu odbędzie się koncert w ramach Dobrodzień Classic Festivalu. Piotr Lempa i Tomasz Podsiadły zapraszają na festiwal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska