Grupa Żywiec kupuje Browar Namysłów. Chce zapłacić amerykańskiemu właścicielowi 500 mln zł. Smakosze boją się spadku jakości piwa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Grupa Żywiec i Chicago Poland Investment Group, właściciel spółki z Namysłowa, poinformowali o zawarciu umowy sprzedaży.
Grupa Żywiec i Chicago Poland Investment Group, właściciel spółki z Namysłowa, poinformowali o zawarciu umowy sprzedaży. pixabay.com
Grupa Żywiec i Chicago Poland Investment Group, właściciel spółki z Namysłowa, poinformowali o zawarciu umowy sprzedaży. Warunkiem jej finalizacji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Żywiec i Browar Namysłów wzajemnie się uzupełniają - czytamy w opublikowanym we wtorek komunikacie Grupy Żywiec. - Połączenie sił stworzy szansę rozwoju Browaru Namysłów i jego marek na większą skalę a Grupa Żywiec zyska nowe możliwości rozwoju swojego portfolio, aby jeszcze lepiej wykorzystywać rosnące zainteresowanie konsumentów piwnymi specjalnościami.

Guillaume Duverdier, prezes zarządu Grupy Żywiec, podkreślił, że podziwia dotychczasowe osiągnięcia Browaru Namysłów w budowaniu marki i mocnej pozycji wśród browarów regionalnych. - Jesteśmy przekonani, że dogłębna znajomość rynku piwnych specjalności oraz elastyczność działania Browaru Namysłów i nasza ekspertyza oraz doświadczenie w budowaniu silnych marek na większą skalę to doskonałe połączenie, które tworzy przepis na sukces na zmieniającym się rynku - ocenił.

Michael Gostomski, prezes rady nadzorczej oraz większościowy udziałowiec Browaru Namysłów: - Browar Namysłów należy do rodziny Gostomski od ponad 20 lat. W tym czasie z małego, lokalnego browaru rozwinęliśmy tę firmę w liczącego się na rynku regionalnego gracza. Ta transformacja była możliwa dzięki współpracy mieszkańców Namysłowa, oddaniu i ciężkiej pracy naszych pracowników i utalentowanemu zespołowi zarządzającemu pod kierunkiem Wojciecha Szczepaniaka. Cieszymy się, że połączymy siły z Grupą Żywiec i wierzymy, że to partnerstwo pozwoli firmie i pracownikom w pełni rozwinąć potencjał.

Browar Namysłów produkuje rocznie około 1,7 mln hektolitrów piwa w browarach w Namysłowie i Braniewie. W Namysłowie ulokowany jest w zabytkowym zamku z tradycjami piwowarskimi sięgającymi 1321 roku.

Do głównych marek Browaru Namysłów należą: Namysłów, Braniewo, Zamkowe and Kuflowe.

Spółka zatrudnia w obydwu lokalizacjach i w dziale sprzedaży w całej Polsce ponad 400 osób.

Czesław Szczepaniak, prezes Browaru Namysłów powiedział nto, że decyzja powiązanej z Heinekenem grupy jest dobra dla namysłowskiego browaru. - Są specjalistami w budowaniu marek regionalnych, kraftowych. Dostrzegli ten trend na rynku i potrafią go rozwijać. Kwota transakcji robi wrażenie. Uważam, że zdecydowanie utrzymają markę Namysłowa, bo po to ją kupują. Kolejny, nowy, browar mogliby sobie bez problemu wybudować - ocenia Czesław Szczepaniak.

Prezes ma nadzieję, że pod nowym szyldem rozwijana będzie też marka Zamkowe, coraz lepiej rozpoznawalna i przyjmowana wśród smakoszy piwa.

Przypomnijmy, że obecny właściciel w 2016 roku przedstawił plany związane z  zabytkowymi budynkami: utworzenie kilkupoziomowej restauracji, muzeum piwa, hotelu wraz ze SPA, a także centrum konferencyjnego i interaktywnego muzeum historii średniowiecza, w tym browaru i Namysłowa.

Pierwsze komentarze piwoszy obawiających się o spadek jakości regionalnego piwa po przejęciu przez Grupę Żywiec i cieszą, i smucą. - To pokazuje jak jesteśmy dla konsumentów ważni. Obawy przed zmianą są naturalne, ale uważam, że duzi producenci wiedzą, że muszą mieć browary regionalne, bo to jest tendencją na całym świecie. Myślę że utrzymają naszą jakość, a dodadzą nowe technologie, większy kapitał, większy know-how. Mogą tę kraftowość utrzymać, a nawet - mówiąc kolokwialnie - podkręcić - ocenia Czesław Szczepaniak.

Grupa Żywiec warzy rocznie ponad 11 mln hektolitów piwa w pięciu browarach w Żywcu, Warce, Elblągu Leżajsku i Cieszynie. Do najważniejszych jej marek należą Żywiec, Heineken, Desperados, Warka, Tatra, EB, Królewskie, Specjal, Leżajsk. Firma jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dla miasta finalizacja transakcji może się okazać stratą: jeśli główna siedziba nie będzie mieściła się w Namysłowie część podatków od prowadzonej działalności nie będą zostawała w mieście. Ale w Grupie Żywiec istnieje formuła funkcjonowania oddzielnej spółki - w Cieszynie. W tym pewna nadzieja dla Namysłowa.

UOKiK ma czas na podjęcie decyzji w sprawie tej transakcji do 31 lipca 2019 r. Firmy mają nadzieję, że sprawa wyklaruje się na początku roku

Zobacz: Czy piwo bezalkoholowe to jeszcze piwo?

wideo: gazetawroclawska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska